Czechy stawiają na Polskę w dostępie do morzaDrukuj

Czechy stawiają na Polskę w dostępie do morzaPrezydent Republiki Czeskiej, Miloą Zeman podkreśla, że bardzo ważna dla Czech jest współpraca z Polską w ramach strategicznego połączenia żeglugowego Dunaj – Odra – Łaba, dzięki któremu Republika Czeska zagwarantowała sobie dostęp do morza. Jak podaje PAP – w dniach 9-11 maja 2018 roku odbywa się oficjalna wizyta czeskiego prezydenta w Polsce.

Jednym z priorytetowych programów, które mają być realizowane w Polsce, dla Czechów jest modernizacja polskich rzek. Najistotniejszą z nich jest Odra. Dzięki jej użeglownieniu możliwe będzie uruchomienie połączenia Dunaj – Odra – Łaba. W ten sposób Republika Czeska planuje uzyskać „dostęp” do morza.

Wagę programu podkreśla m.in. Prezydent Republiki Czeskiej, Miloą Zeman. Podkreśla on, że bardzo ważna dla Czech jest współpraca z Polską w ramach tego strategicznego połączenia.

Drugim projektem, kluczowym dla rozwoju sieci transportu zintegrowanego i zagłębia logistycznego Polski, ale istotnym także dla Czech jest budowa największego ponadnarodowego Centrum Logistycznego "Gorzyczki-Vernovice", gdzie krzyżują się najważniejsze korytarze transportowe w Europie. Teren ten został określony przez ONZ jako najbardziej atrakcyjny w Europie.

Ponadnarodowe Centrum Logistyczne (Trans International Logistic Center – TILC) jest częścią wypracowanego na bazie współpracy klastrów, programu zintegrowanego rozwoju POLSKA 3.0. Program wpisuje się w krajowe (Plan Morawieckiego) i europejskie plany gospodarcze (rozwój zielonych korytarzy transportowych, ekologia, rozwój infrastruktury łączącej).

Po stronie Polski i Czech teren planowanego centrum logistycznego ma duży potencjał, ale też profil górniczy, wysoko zagrożony bezrobociem. Centrum Logistyczne TILC planowo ma stworzyć ok. 65 000 nowych miejsc pracy. Wzorowane jest na Zagłębiu Ruhry i Saary. Powraca dziś bardzo potrzebne nawoływanie do reaktywacji polskiego przemysłu, tworzenia a nie odtwarzania. Do centrum logistycznego ma wchodzić przedłużony Szeroki Tor, który dzisiaj kończy się w Sławkowie.

rynekinfrastruktury.pl
foto: Rada Kapitanów
#1 | Maciek1 dnia 26.08.2018 21:33
DOL to sposób CZechów na dostep do morza i to aż 4 mórz. Wtedy Czechy automatycznie staja sie hubem na trasie BC BP i BA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL