Żegluga łączy - konferencja we WrocławiuDrukuj

Żegluga łączy - konferencja we Wrocławiu Żegluga śródlądowa jest sektorem, w którym rząd dostrzega ogromne szanse – mówił w środę we Wrocławiu podczas konferencji „Żegluga Łączy” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rząd jest zdecydowany, by branżę rozwijać.

Sympozjum „Żegluga Łączy” zorganizowali Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach ONZ Europejska Komisja Gospodarcza (UNECE). Celem dwudniowej konferencji, na którą zostali zaproszenie m.in. ministrowie transportu z kilku państw świata, jest pokazanie możliwości oferowanych przez sektor transportu wodnego śródlądowego.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił: „Żegluga śródlądowa jest sektorem, w którym rząd Polski dostrzega ogromne szanse. Jesteśmy zdecydowani, aby ją rozwijać, gdyż jest to nasz priorytet”.

Minister przypomniał, że polski rząd w 2016 r. przyjął dokument strategiczny dotyczący rozwoju śródlądowych dróg wodnych do roku 2030. „Nakreślił on perspektywę modernizacji trzech dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, które przebiegają przez Polskę. To był kamień milowy w kierunku przystąpienia Polski do porozumienia ws. głównych dróg śródlądowych, dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym” - mówił. Podkreślił, że Polska zobowiązała się do dostosowania najważniejszych dróg wodnych do klas międzynarodowych. Chodzi o drogi wodne E 30, E 40 i E 70.

„Uważamy, że docelowo te drogi wodne powinny stać się elementami transeuropejskiej sieci transportowej (...) Warto zaznaczyć, że gospodarcze wykorzystanie rzek wpływa pozytywnie na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, sprzyja lepszemu wykorzystaniu terenów nadrzeczny i pobudza turystykę” - mówił minister. Dodał, że żegluga śródlądowa jest przy tym najbardziej ekologiczną gałęzią transportu.

– Multiomodalność jest jedynym rozwiązaniem problemów zarówno europejskich, jak i światowych, a jej dopełnieniem jest żegluga śródlądowa – mówił we Wrocławiu podczas konferencji „Żegluga Łączy” Marek Gróabrczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak zaznacza szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) – multiomdalność, w którą wpisuje się żegluga śródlądowa, jest najlepszą odpowiedzią na takie zagadnienia jak wzrost masy towarowej, wzrost przewozów, zmiana klimatu, czy zanieczyszczenie powietrza.

– Uważamy, że docelowo to drogi wodne powinny stać się elementami transeuropejskiej sieci transportowej. Warto zaznaczyć, że gospodarcze wykorzystanie rzek wpływa pozytywnie na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, sprzyja lepszemu wykorzystaniu terenów nadrzeczny i pobudza turystykę – mówił Gróbarczyk.

Podkreślił również, że to nie koniec działań. – Wraz z Komisją Europejską będziemy realizować studium kosztów i korzyści, które pozwoli nam dopiąć ostateczny kształt i przygotować cały pakiet dokumentów rozpoczynających inwestycje – mówił szef MGMiŻŚ.

– Najistotniejsza jest jednak sama infrastruktura. Chcemy w tym roku rozpocząć kolejne inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną oraz Wiślaną Drogą Wodną, ale także dokończyć te które trwają już od lat – informuje Marek Gróbarczyk. – W tym roku będziemy finalizować wszystkie opóźnienia, które do tej pory nie zostały wykonane – dodaje.

Minister zaznacza również, że Polska ma głęboko zakorzenioną tradycję związaną z żeglugą śródlądową. – Jesteśmy na trasie zarówno z północy Europy na jej południe jak i ze wschodu Europy na jej zachód. To główna zaleta, która musi zostać uwzględniona pod względem inwestycyjnym – mówił szef MGMiŻŚ.

Dyrektor departamentu innowacyjnej i zrównoważonej mobilności Komisji Europejskiej Magdalena Kopczyńska podkreśliła, że dla KE priorytetem jest rozwój transportu multimodalnego, a jego istotną częścią jest żegluga śródlądowa. „Żegluga śródlądowa to jeden z tych rodzajów transportu, który nie jest w stanie funkcjonować sam w sobie, potrzebuje innego rodzaju transportu na początku i na końcu łańcucha logistycznego” - zwróciła uwagę dyrektor.

Podkreśliła, że w ostatnich latach żegluga śródlądowa przeżywa wzrost, jeśli chodzi o przewóz towarów w UE. „Nadal jest to jednak rodzaj transportu niewystarczająco wykorzystywany. W tej chwili udział żeglugi śródlądowej w całym transporcie w UE to 4 proc.” - mówiła. Zaznaczyła, że problemy, z jakimi boryka się transport śródlądowy, nie mogą być rozwiązywane nie na poziomie jednego kraju czy regionu, ale szerzej.

„Najważniejsza dla żeglugi śródlądowej jest integracja z innymi rodzajami transportu. To wymaga jednak czasu” - dodała. Przypomniała, że ostatnich trzech latach Komisja współfinansowała ponad 50 projektów z zakresu żeglugi śródlądowej na łączną sumę 1,5 mld euro. „Potrzeby, które zostały wyliczone opiewają zaś na 500 mld euro, widzimy więc dysproporcje z tym co należałoby zrobić i z tym co możemy zrobić” - mówiła Kopczyńska.

Międzynarodowa konferencja „Żegluga Łączy” zakończy się w czwartek.#1 | budro2 dnia 30.04.2018 15:58
Intensywny pijar z reguły skutkuje pozyskaniem środków finansowych. Mam nadzieję że i tym razem tak będzie, bo na dzień dzisiejszy (jak donoszą pracownicy WP- RZGW) jest cieniutko.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL