Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Gróbarczyk: Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego krajuDrukuj

Gróbarczyk: Odra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego krajuOdra jest wpisana w koncepcję rozwoju naszego kraju, a przede wszystkim inwestycji związanych z żeglugą śródlądową – przekonywał w Nowej Soli (Lubuskie) minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Nowa Sól jest największym z nadodrzańskich miast w woj. lubuskim.

"Główny cel dla nas dzisiaj to udrożnienie tej rzeki, tak aby mogła funkcjonować w sposób niezakłócony żegluga. To też jest element kompetencji, która została przekazana naszemu ministerstwu, to oczywiście zarządzanie całą gospodarką wodną i nadzór nad wodami polskimi. Wiąże się to w tym przypadku z przeciwpowodziowym bezpieczeństwem ludności, co jest ważne niezwykle właśnie w Nowej Soli, ale z drugiej strony również z działaniami przeciw niskim stanom wód" – powiedział Gróbarczyk.

W Nowej Soli minister odwiedził tamtejszy port na Odrze i miejsce, gdzie ma zostać wybudowana tzw. ściana przeciwpowodziowa. Spotkał się także z przedsiębiorcami, z którymi rozmawiał m.in. o propozycjach PiS dotyczących obniżenia podatku CIT czy składek na ZUS. Odwiedził także nowosolski port rzeczny.

"To dla nas niezwykle ważne, aby biznes miał oparcie w ustawodawstwie. To też jest związane z całą koncepcją inwestycyjną właśnie w ciekach wodnych. Bo zakładamy, że inwestycje w okresie do 2030 r. będą kosztowały blisko 70 mld zł” – powiedział Gróbarczyk.

Dodał, że w tym miesiącu został przedstawiony ostateczny kształt biegnącej Odrą drogi wodnej E30. "Żegluga śródlądowa pełni zasadniczy element właśnie w kwestiach rozwoju naszego państwa (…). Jest to ostatni element transportowy, który został całkowicie pominięty w politykach poprzednich rządów” – podkreślił Gróbarczyk.

Zgodnie z opracowaną przez MGMiŻŚ i przyjętą przez rząd w połowie ub. roku strategią rozwoju śródlądowych dróg wodnych, na Odrzańską Drogę Wodną (ODW) do 2020 r. zaplanowano wydatki rzędu 2,9 mld zł, a do 2030 r. - w sumie ok. 30,7 mld zł. Nowa Sól leży nad Odrą, znajduje się w niej duży port rzeczny i stocznia.

"Teraz jest tworzone studium wykonalności i faktycznie ustalane podstawowe parametry, a to przede wszystkim WWŻ-ty, czyli najwyższa woda żeglowana, bo ona może spowodować, że cała infrastruktura krzyżująca się, czyli mosty, przejścia nad rzeką mogą się okazać zupełnie nieistotne lub nie tak kosztochłonne, jak to się w pierwszej kolejności wydawało i w związku z tym ta cena, która została określona na poziomie 30 mld zł jako cała Odra, może nawet być zredukowana o połowę" – dodał minister.

Gróbarczyk zaznaczył, że Nowa Sól ma ogromny potencjał do rozwoju nie tylko żeglugi, ale całej multimodalności.

"Nowa Sól ma tu niezwykle ważne znacznie, właśnie pod kątem rozwojowym, ale całej koncepcji rozwoju miasta i wpisywania się w tą strategię rozwoju żeglugi śródlądowej. Zapraszam pana prezydenta (Nowej Soli) do daleko idącej współpracy w tym zakresie" – powiedział.

Wizyta Gróbarczyka w Nowej Soli odbyła się w ramach zapowiedzianego w sobotę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy objazdu polityków PiS po całej Polsce. W niedzielę w woj. lubuskim przebywał także wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ardanowski, który spotkał się z mieszkańcami Górecka w pow. strzelecko-drezdeneckim.foto: Janusz Fąfara
#1 | agron77 dnia 17.04.2018 16:39
Od wielu lat na stoczni w Nowej Soli stoi na estakadzie jeden żuraw, a nie dwa. To zdjęcie jest już mocno nieaktualne . Wydawało mi się dotychczas ,że na tym portalu nie uprawia się propagandy.
#2 | koj dnia 17.04.2018 18:01
Kolego argon77 proszę przysłać aktualne zdjęcie do Kapitana to się je wymieni. W tym news-ie jest jedna bardzo ważna informacja dot. aktualizacji WWŻ-tów, "ktoś" o tej pilnej sprawie panu ministrowi powiedział. Z uwagą przyglądam się co w zakresie odbudowy żeglugi śródlądowej czyni aktualny Rząd III RP, a czyni dużo. Mam dobrą pamięć i pamiętam co czynił były wiceminister środowiska (obecnie niedysponowany) z gospodarką wodną.
#3 | miroslaw rajski dnia 18.04.2018 10:29
Kolego @agron77, nie za bardzo wiem o jaki rodzaj propagandy Ci chodzi. To zdjęcie może rzeczywiście jest niezbyt aktualne, ale dla treści nie ma to najmniejszego znaczenia. Artykuł nie traktuje przecież o aktualnym stanie inwentarza stoczni w Nowej Soli. Zdjęcie służy jedynie dla zilustrowania tekstu! Takie akurat było pod ręką i uważam że jest bardzo dobre.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL