Na Odrze powstanie 29 nowych stopni wodnych. Znamy ich lokalizacjęDrukuj

Na Odrze powstanie 29 nowych stopni wodnych. Znamy ich lokalizację5 kwietnia br. na konferencji w Szczecinie odbyła się prezentacja dokumentu dotyczącego modelowania żeglugi na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Jak informował Marek Gróabrczy, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – są w nim zawarte ostateczne decyzje dotyczące m.in. ilości i lokalizacji stopni wodnych na Odrze. Łącznie na tej rzece ma pojawić się 29 nowych stopni wodnych. Znamy również ich umiejscowienie.

Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) – dla odcinka Odrzańskiej Drogi Wodnej od powstającego stopnia wodnego Malczyce do ujścia Nysy Łużyckiej model wskazuje następujące lokalizacje piętrzeń: Lubiąż, Ścinawa, Rajczyn, Chełm, Orsk, Wietszyce, Wilków, Głogów, Żukowice, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Młynkowo, Klenica, Głęboka, Krępa, Pomorsko, Będów, Chyże, Osiecznica, Krzesiny. Pierwsze dziewięć stopni znajduje się w województwie śląskim, a pozostałe w województwie lubuskim.

Z kolei w przypadku piętrzeń na granicznym odcinku Odrzańskiej Drogi Wodnej model wskazuje na lokalizacje stopni w okolicy miejscowości: Tawęcin, Urad, Świecko, Lubusz, Owczary, Kostrzyn nad Odrą, Kaleńsko, Gozdowice, Bielinek. Pierwsze sześć stopni znajduje się w województwie lubuskim, a pozostałe w województwie zachodniopomorskim.

Niestety w tej chwili są to jedyne informacje, które resort podaje jako pewne. Nie znamy obecnie nawet wstępnego kosztorysu poszczególnych inwestycji, ani terminu ich budowy. – Wstępne szacunki nakładów inwestycyjnych oraz harmonogram prac na poszczególnych odcinkach zostaną przedstawione w programie modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zakończenie prac nad programem jest planowane na przełom 2020 i 2021 roku – informuje MGMiŻŚ.

Jak zaznacza resort – inwestycje związane z rozwojem infrastruktury drogi wodnej są czasochłonne, a ich realizacja wymaga uwzględnienia wielu wymogów środowiskowych i kwestii społecznych. Z uwagi na to są bardzo trudne i czasochłonne.

Sytuacja Odrzańskiej Drogi Wodnej, według planów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma się zmienić diametralnie. Według informacji resortu – w tej chwili na Odrze działają 23 stopnie wodne, a na Kanale Gliwickim, po którym odbywa się regularna żegluga, działa 6 stopni wodnych.foto. Janusz Fąfara
#1 | Seehund dnia 26.04.2018 21:13
Przeraża mnie myśl, że jeśli będą budowane, kolejno po sobie, w tempie Malczyc to nie doczekam wybudowania tego ostatniegoGrin
#2 | miroslaw rajski dnia 27.04.2018 10:34
Kolego @Seehund, widzę że jesteś niepoprawnym optymistą. Jeżeli rzeczywiście budowa tych śluz pójdzie w tempie Malczyc, to wygląda na to że nie doczekasz końca budowy nawet tej pierwszej Smile
Bo ja to pewnie nie doczekam chociażby jej rozpoczęcia...
#3 | budro2 dnia 30.04.2018 17:26
Nie doczekamy budowy ostatniego 29ego stopnia bo ludzie tak długo nie żyją. Ale jestem optymistą i jak za kilka lat erozja wywali dziurę w poszurze Malczyc (9m!! było w Brzegu Dolnym) to ostatnio coraz bardziej aktywny w hydrotechnice Nadzór Budowlany szybko załatwi budowę następnego stopnia. Do pomocy ministrowi Gróbarczykowi dodał bym jeszcze NIK, która jakimś cudem nie zawitała przez 20lat na Malczyce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL