Po 13 latach Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca na mapę wrocławskich szkółDrukuj

Po 13 latach Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca na mapę wrocławskich szkółOd września br, po 13-letniej przerwie, naukę rozpoczną uczniowie dwóch klas szkoły, której tradycje sięgają 1946 r. „Reaktywacja szkoły pokazuje, jak ważna jest Odrzańska Droga Wodna” – powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Pierwsi uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej zasiądą w szkolnych ławach we wrześniu. Będą uczyli się w dwóch klasach o kierunku żegluga śródlądowa.

– Nasi absolwenci będą mogli pracować jako marynarze albo mechanicy. Będą mogli podjąć pracę jako bosman, a po wypływaniu odpowiedniej liczby godzin będą mogli przystąpić do egzaminu na kapitana żeglugi śródlądowej – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor technikum Paweł Zapart.

Dodał, że kształcenie w szkole będzie prowadzone przy pomocy najnowszego oprogramowania. Placówka dysponuje m.in. symulatorami nawigacji i siłowni okrętowej. Uczniowie będą odbywali praktyki na statku szkoleniowym pływającym po Odrze.

– Zapotrzebowanie na specjalistów w zawodzie, w którym kształcimy, jest bardzo duże. Ta szkoła wpisuje się w rozwiązania systemowe zmierzające do odbudowania żeglugi śródlądowej w Polsce – powiedział Zapart.

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że reaktywacja technikum pokazuje, jak ważna jest Odrzańska Droga Wodna.

– Ona jest ważna dla Dolnego Śląska oraz dla gospodarki kraju. Konieczne jest dokończenie inwestycji na Odrze, które nie były kończone od kilkudziesięciu lat, oraz rozpoczęcie nowych, które poprawią żeglowność na tej rzece – powiedział Hreniak.

Z kolei posłanka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka podkreśliła, że reaktywacja technikum wpisuje się w rządowy program odtwarzania szkolnictwa zawodowego.

– Przy dużych firmach powstają klasy zawodowe, a we Wrocławiu na nowo będzie działać legendarne technikum. Co warto podkreślić, szkołę reaktywowano też dzięki determinacji jej absolwentów – powiedziała Stachowiak-Różecka.

Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Żeglugi Śródlądowej Waldemar Rybicki, który jest kapitanem belgijskiego tankowca, powiedział, że wrocławska szkoła była niegdyś znana w całej Europie.

– Zapotrzebowanie na absolwentów takiej szkoły jest ogromne – ci ludzie znajdą pracę w ciągu tygodnia – stwierdził.

Szkołę powołano w 1946 r., a została zamknięta w 2005.
#1 | Szaflik dnia 08.04.2018 22:57
A niby co to ma wspólnego z Odrzańską Drogą Wodną? Dzieciaki skończą szkołę,czym prędzej drapną do Holandii i tyle ich widzieli...
#2 | budro2 dnia 10.04.2018 08:25
Część drapnie ale liczą się ci co zostaną i ci co wrócą. Bez nich dużej żeglugi nie będzie. Transport samochodowy w Europie mamy opanowany. A co przeszkadza aby transport wodny również był nasz, skoro załogi już są nasze? Właściciele TIRów wrócili i zaczynali od rzęchów. Przeszkadza brak ciągłości dróg wodnych kl. min IV bo nasi armatorzy na pierwsze, nowoczesne statki muszą zarobić w Polsce i muszą mieć wykwalifikowane załogi. Nasze stocznie, porty, śluzy i urzędy również potrzebują fachowców. Likwidacja dobrego szkolnictwa technicznego to jest największy błąd III RP. Brak udziału techniki w środkach masowego przekazu jest szkodliwy. W telewizji młody człowiek widzi: politycy, piłkarzyki, garkotłuki, tancerzyki, komedianci i celebryci znani z tego że są znani -w serialach: czarni, granatowi, biali. A GDZIE: marynarze, stoczniowcy, budowlańcy, mechanicy, inżynierowie ......Skąd młodzi mają czerpać wzorce i zainteresowania techniczne? Właściwie mają tylko rodzinę i internet, a od września fajną szkolę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL