Samorządowcy z Zagłębia Miedziowego stawiają na OdręDrukuj

Samorządowcy z Zagłębia Miedziowego stawiają na OdręPrzedstawiciele samorządów Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego są zgodni: społeczności lokalne powinny korzystać z nadodrzańskiego położenia. Przywrócenie żeglowności Odrze powinno przyczynić się do rozwoju gospodarczego i turystycznego tego regionu.

4 kwietnia w Ścinawie odbył się Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Tematem wiodącym Konwentu było przywrócenie pełnej żeglowności drugiej co do długości rzeki w Polsce oraz szanse i kierunki rozwoju samorządów leżących wzdłuż jej biegu w obszarze rozwoju gospodarczego, turystycznego oraz społecznego.

– Jeśli rzeka nie zostanie odpowiednio uregulowana, wówczas nie będzie można po niej pływać. W planach rządowych znajduje się odrzańska droga wodna. W perspektywie na lata 2020-2030 ma być to czwarta klasa żeglowności. Oznacza to 2,5 metra głębokości koryta rzeki. Cel jest prosty – umożliwić transport dużych ładunków towarowych na całej linii – wskazuje burmistrz miasta i gminy Ścinawa Krystian Kosztyła. – Jeśli chodzi o zamierzenia i plany rządu w kwestii regulacji rzeki, bardzo się z nich cieszymy. Umożliwi nam to turystyczną żeglugę po jednej z najpiękniejszych rzek.

Burmistrz zwrócił również uwagę na perspektywy rozwoju turystycznego i szanse związane z planem inwestycyjnym na rzece Odrze. – Jesteśmy połączeni z Lubinem bezpłatną komunikacją miejską. Linia 112, dziewięć razy w ciągu dnia jeździ z Lubina do Ścinawy. To jest także otwarcie rynku turystycznego dla mieszkańców LGOM. Głogów już wykorzystuje region turystycznie, znajduje się tam marina. Chobienia w sierpniu ma oddać przebudowywany port i przystań w gminie Rudna. Chcemy połączyć to wszystko sieciowo i wykorzystywać turystycznie, weekendowo dla mieszkańców naszego regionu. Chcielibyśmy powiązać szlak wodny z rowerowym. To byłby spójny produkt turystyczny. Planujemy pętlę, gdzie będzie można popłynąć statkiem, a potem przesiąść się na rower i przejechać 20 km na dwóch kółkach – wylicza burmistrz Kosztyła.

W trakcie Konwentu głos zabrała Gabriela Tomik – pełnomocnik ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wskazując na plany rządu w zakresie przywrócenia żeglugi na Odrze wraz z planowanym harmonogramem działań oraz szansami związanymi ze współpracą z samorządami.

Podsumowania prac Zespołu Żeglugi na Odrze w Województwie Dolnośląskim dokonał Pan Jan Pyś – Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Szczególnie wyraźnie swoją obecność w trakcie Konwentu w Ścinawie zaznaczyła Grupa Kapitałowa OT Logistics. Pan Lech Lisicki Dyrektor Segmentu Oversize i Ładunków Specjalnych OT Logistics S.A. wskazał na aspekty gospodarcze związane z przywróceniem żeglowności na rzece Odrze ze szczególnym uwzględnieniem samorządów LGOM. Zamknięciem zagadnień dotyczących gospodarczego wykorzystania Odry stanowiło wystąpienie dr Michała Beima na temat połączeń drogowych, kolejowych LGOM z głównymi ośrodkami regionu i kraju w kontekście centrów logistycznych i transportu intermodalnego.

W ocenie lokalnych środowisk działania podejmowane z przywróceniem żeglowności Odrze są w stanie przyczynić się do zrównoważonego rozwoju samorządów położonych wzdłuż tej rzeki. Wszyscy obecni na konwencie zgodnie podkreślali, iż nadszedł czas kiedy samorządy oraz społeczności lokalne powinny w pełni wykorzystywać potencjał swojego nadodrzańskiego położenia dla rozwoju gospodarczego oraz turystycznego.

#1 | koj dnia 06.04.2018 17:20
Drażni mnie jak Wielce Czcigodni Samorządowcy pierniczą o turystyce wodnej, tj. piwo, piwo, grill, kajak i piosenka "Gdzie ta keja...".
Może czas zacząć przygotowywać studium zagospodarowania przestrzennego, gdzie uwzględnione zostaną lokalizacje portów, przeładowni, miejsc cumowniczych itp. infrastruktury. Jak to powstanie, to nadodrzańskie gminy będą mogły pobierać podatki od nieruchomości.
#2 | Seehund dnia 06.04.2018 21:02
Są też pozytywy Konwentu: burmistrz miasta i gminy Ścinawy odkrył, że jeśli rzeka nie będzie uregulowana, to nie będzie można po niej pływać!
@koj. Korzyści z inwestycji są oczywiste. Dobrze byłoby, aby podatki nie poszły na piwo, piwo, grill, kajak.... .

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL