Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Przedsiębiorstwo żeglugowe Andrzeja hr. ZamoyskiegoDrukuj

Przedsiębiorstwo żeglugowe Andrzeja hr. ZamoyskiegoPrzy omawianiu historii rozwoju żeglugi śródlądowej całkowicie pomijamy na naszej stronie internetowej fakt, że jest ona również częścią systemu finansowego i bankowego. Nasza uwaga koncentruje się na budowie dróg wodnych, statków i sposobów ich eksploatacji przy całkowitym pominięciu, iż decyzje o rozwoju szeroko rozumianej żeglugi śródlądowej zapadają w zaciszu bankowych gabinetów.

W publikacji tej chcę się skoncentrować na przedstawieniu próby budowy przez skoligacone ze sobą rody ziemian polskich, w oparciu o własne zasoby finansowe i „dojścia”, nowoczesnej żeglugi śródlądowej na Wiśle w połowie XIX wieku. Czołowym przedstawicielem ziemiaństwa polskiego był w owym czasie Andrzej Artur hrabia Zamoyski. Jako pierwszy w Polsce wprowadził oczynszowanie chłopów, zastosował również nowoczesne metody gospodarowania. W swojej rezydencji w Klemensowie urządzał zjazdy ziemiańskie, połączone z pokazami rolniczymi i dyskusjami propagującymi modernizację rolnictwa. Był współwydawcą "Roczników Gospodarstwa Krajowego", zawiązał Spółkę Żeglugi Parowej i otrzymał monopol na urządzenie komunikacji parowej na Wiśle na lat 20. Rozpoczął własną produkcję statków parowych i barek. Działał jako prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, doprowadził do utworzenia Towarzystwa Rolniczego i stanął na jego czele jako prezes.

Prasa warszawska żywo się interesuje sprawami Towarzystwa Żeglugi Parowej w zaraniu jego istnienia. Pozwolimy sobie przytoczyć tu wzmianki w tej sprawie „Kurj.Warsz.” – rzucają one bowiem jaskrawe światło na historyę instytucyi. W dniu 11 lipca z 1848 r.: „Na dzień 27 kwietnia r.b. zawartą została przed Pisarzem Aktowym Noskowskim w Warszawie Spółka Handlowa pod firmą Andrzej hr. Zamoyski i C-o, mająca na celu zaprowadzenie i utrzymanie żeglugi parowej na rzekach spławnych Królestwa, mianowicie na Wiśle, Narwi, Bugu, Wieprzu i Pilicy a to tak do przewożenia podróżnych, jako też do holowania wszystkiego rodzaju statków naładowanych rozmaitymi, jakie się zdarzą towarami i produktami. Miejsce zamieszkania prawnego spółki i jej siedziba, zkąd przedsięwzięcie kierowane będzie, jest pałac Andrzeja hr. Zamoyskiego w Warszawie przy ulicy Nowy Świat Nr 1245 pod godłem „Biuro Głównego Żeglugi Parowej na rzekach spławnych”, do którego wszystkie osoby potrzebujące dostawić zboże i inne produkta lub towary do miejsc nad wymienionymi rzekami położonych, dla powzięcia bliższych wiadomości zgłaszać się zechcą. Termin stanowczy do rozpoczęcia Żeglugi Parowej oznacza się na dzień 1 sierpnia r.b. Administratorem tego przedsięwzięcia jest Andrzej hr. Zamoyski, jeden ze wspólników i we wszystkich zobowiązaniach spółki jego tylko podpis lub tego, którego on od siebie umocuje, prawnym i ważnym będzie.

W dniu 15 lipca 1848 roku: „Z powodu rozwijającego się u nas przedsiębiorstwa Żeglugi Parowej na rzekach spławnych nie od rzeczy będzie wspomnieć, że ogólna długość komunikacji wodnej wynosi 2667 wiorst. W tej długości zajmie Wisła wiorst 565, Niemen, Narew, Biebrza, Bug, Pilica, Wieprz, San, Nida i Warta 2102 wiorst.”

Zapraszam do lektury całości artykułu: Zwykłe przedsiębiorstwo żeglugi śródlądowej
„Spółka Żeglugi Parowej na Rzekach Spławnych Królestwa hrabia Zamoyski et Compania”, czy coś więcej?Zbigniew Siedlarz
#1 | marek56 dnia 29.03.2018 12:40
Zbyszku, DOBRA ROBOTA !
Dzięki za przedstawienie/przypomnienie tej Postaci.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL