Oto najważniejsze inwestycje, jakie planują Wody PolskieDrukuj

Oto najważniejsze inwestycje, jakie planują Wody PolskieNajważniejsze z inwestycji to budowa stopni wodnych, przede wszystkim planowana budowa Siarzewa i realizowana budowa Malczyc. Ponadto:

- Zapewnienie możliwie najwyższego bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju to najważniejsze zadanie Wód Polskich.
- Nowo powstała organizacja połączyła rozproszone dotąd kompetencje z zakresu gospodarki wodnej, co umożliwia również usprawnienie ochrony przed powodzią. Pierwsze ulepszenia już zostały wprowadzone.
- Poprawa naszego bezpieczeństwa przed powodzią i suszą nastąpi za sprawą wielu inwestycji, które Wody Polskie realizują i planują.

Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to bez wątpienia inwestycja strategiczna zarówno ze względu na bezpieczeństwo kraju, rozwój transportu śródlądowego, możliwość produkcji energii elektrycznej oraz rozwój gospodarczy regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły. Awaria stopnia wodnego we Włocławku jest według ekspertów coraz bardziej realnym zagrożeniem.

Stopień wodny we Włocławku oddano do eksploatacji w 1970 roku, jako pierwszy spośród ośmiu stopni planowanej Kaskady Dolnej Wisły. Żaden z pozostałych planowanych stopni nie powstał, a stopień Włocławek, zamiast w układzie kaskady, przez ponad 45 lat pracuje samodzielnie jako autonomiczna budowla wodna w warunkach odmiennych od tych, na jakie został zaprojektowany i wybudowany.

Cofka nowego stopnia „podeprze” stopień Włocławek, zmniejszając jego wysokość piętrzenia. Dzięki temu zmniejszy się parcie hydrostatyczne na korpus zapory ziemnej i nastąpi trwała poprawa warunków pracy stopnia we Włocławku. Przywrócone zostaną warunki, na jakie był on projektowany. Powołano Komitet Sterujący w sprawie budowy Stopnia Wodnego Siarzewo.

W pierwszym posiedzeniu Komitetu uczestniczyli wiceministrowie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, energii oraz środowiska, wiceprezesi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, dyrektorzy Urzędów Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawiciele ENERGA Invest. Planowane przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca 2025 roku. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na ponad 2,2 mld zł.

Stopień wodny Malczyce przywróci pierwotny poziom wód gruntowych, powstrzyma procesy erozyjne w korycie rzeki oraz odnowi szlak żeglugowy. Stopień w Brzegu Dolnym zostanie zabezpieczony przed podmywaniem i utratą stateczności. Ochroną otoczone zostaną ponadto cenne lasy łęgowe, do tej pory zagrożone wskutek przesuszania się terenu.

26 lutego 2018 r. została zawarta umowa na pierwszą transzę dotacji pomiędzy Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Pieniądze znajdują się na koncie PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu.

http://www.portal...05333.html
#1 | budro2 dnia 28.03.2018 08:30
Na dzień dzisiejszy na szeroką działalność PGW WP pieniążków brak i planowane są duże zwolnienia w rejonowych oddziałach Wód Polskich (RZGW).
W Warszawce wiedzą "najlepiej" i wszystko jest jasne , cele wzniosłe i dalekosiężne a prowincjusze ciągle sprawiają problemy. Znamy przysłowie: "Kto pyta nie błądzi", w WP znają inne: "Kto pyta ten wylatuje". Pomimo to, coraz częściej słyszę pytanie: Czemu to co się dzieje (z bliska) bardziej wygląda na dewastację a nie odbudowę żeglugi śródlądowej????
#2 | budro2 dnia 05.04.2018 08:06
Na dzień dzisiejszy sztandarową inwestycją WP powinien być zakup SMARÓW, OLEJÓW i innych materiałów eksploatacyjnych dla śluz, bo bez nich żegluga nie ruszy po przerwie zimowej. Od lat obserwuję jak braki tanich materiałów eksploatacyjnych generują znaczne koszty remontów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL