W ratuszu o rozwoju Odrzańskiej Drogi WodnejDrukuj

W ratuszu o rozwoju Odrzańskiej Drogi WodnejW głogowskim ratuszu prezydent miasta spotkał się z Pełnomocnikiem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglug oraz Dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Omawiano plan rozwoju żeglugi na Odrze.

Z Gabrielą Tomik Pełnomocnikiem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i z dr Janem Pysiem Dyrektorem Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu spotkał się Rafael Rokaszewicz Prezydent Miasta Głogowa. Omawiano założenia do planów rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej z perspektywą do 2030 roku. Ważnym elementem tego bardzo szerokiego zakresu rozmów była między innymi modernizacja koryta rzeki. Zadanie to jest ważne ze względu na możliwości jakie ze sobą niesie: przeciwdziałanie skutkom powodzi, możliwość bezpiecznego wypoczynku i rekreacji oraz udostępnienie funkcji transportowej Odry dla biznesu.

– Odra daje dużo możliwości – mówi Stefan Matecki, pracownik administracji. – Cieszą mnie zapowiadane zmiany. Będą kosztowne, ale skoro można pozyskać środki z różnych źródeł to trzeba działać.

W okolicach Głogowa przewidziana jest budowa stopnia wodnego i roboty regulacyjne, które umożliwią swobodną żeglugę po Odrze, klasa żeglowności Va. Przewidziane jest także podniesienie mostu kolejowego w celu uzyskania żądanego prześwitu. Do dalszych dyskusji pozostaje alokacja centrum logistycznego w obrębie portu rzecznego, jako punkt styku Odry ze strefą oraz z innymi formami transportu – liniami kolejowymi nr CE59/273, nr 14 i drogą ekspresową S3.

Zdjęcie: GMG

http://glogowextr...gi-wodnej/
#1 | budro2 dnia 05.03.2018 11:19
Zgodnie z opracowaniem MGMiŻŚ "INWENTARYZACJA CZĘŚCI ŚRÓDLĄDOWYCH DRÓG WODNYCH O SZCZEGÓLNYM ZNACZENIU TRANSPORTOWYM" na ODW jest ponad 100 obiektów krzyżujących się (w tym ~15 mostów kolejowych) i min.49 zinwentaryzowanych wypłyceń nie spełniających wymogów IV kl. drogi wodnej. Z szerokością i łukami szlaku żeglownego również nie jest dobrze.
Dobrze jest że MGMiŻŚ chce zaangażować samorządy lokalne, bo bez ich wsparcia niewiele zdziała.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL