Wody Polskie. Solidarność pyta pracowników czy chcą strajkuDrukuj

Wody Polskie. Solidarność pyta pracowników czy chcą strajkuNSZZ Solidarność zwróciła się do pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z pytaniem o to czy chcą rozpoczęcia akcji protestacyjnej.

Ankieta powstała w związku z odpowiedzią Prezesa Wód Polskich z dnia 23 lutego na żądania NSZZ Solidarność złożone w trybie sporu zbiorowego.

Jak piszą związkowcy, "ponieważ prezes Wód Polskich stwierdził, że w chwili obecnej, z przyczyn obiektywnych nie może spełnić postulatów płacowych pracowników, chcemy poznać Waszą opinię co do potrzeby podjęcia akcji protestacyjnych".

NSZZ tłumaczy, że odpowiedź pozytywna na pytanie o podjęciu akcji nie oznacza jeszcze jej rozpoczęcia.

- W zależności od wyników ankiety będziemy podejmowali stosowne decyzje – piszą związkowcy do pracowników. Wyniki zbierane będą do końca marca 2018 roku. Decyzja zapadnie w kwietniu i będzie uzależniona od rozwiązań wypracowanych w wyniku rozmów z pracodawcą.

W ankiecie zadawane są proste pytania:

Czy uważasz, że należy podjąć akcje protestacyjne w sprawach płacowych?

Czy jesteś pracownikiem Wód Polskich?

Czy jesteś członkiem NSZZ Solidarność PGW WP?

Czy weźmiesz czynny udział w akcjach protestacyjnych?

- Pomóżcie nam i sobie samym przekazując link do tego posta i ankiety kolegom i koleżankom w pracy. To Wy decydujecie. Wynik ankiety będzie podstawą do argumentacji naszych postulatów w sporze zbiorowym z Pracodawcą a także przed najwyższymi czynnikami rządowymi – apelują związkowcy do pracowników.
Dyskusja trwa

22 lutego podczas spotkania z kierownictwem PGW związkowcy złożyli na ręce prezesa Przemysława Dacy postulaty. Głównym był wzrost płac godnie z obietnicami złożonymi pracownikom branży jeszcze w 2016 roku przez ministra Jana Szyszkę.

Dwa dni później związkowcy w imieniu pracowników napisali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego wnioskując o dofinansowanie dla PGW.

- Uprzejmie prosimy o zdecydowaną interwencję Pana Premiera, w sprawie wsparcia finansowego, które umożliwi rozpoczęcie działalności Wód Polskich oraz spowoduje wywiązanie się ze zobowiązań zwartych w porozumieniu z 5 maja 2016 roku pomiędzy Solidarnością z Ministerstwem Środowiska – napisali związkowców.

Jak podkreślali w komentarzu, "założenie bezkosztowego wprowadzenia reformy, jak było do przewidzenia zawiodło". Ich zdaniem budżet otwarcia Państwowego Gospodarstwa Wodnego jest niedoszacowany. Brakuje pieniędzy na działalność i wynagrodzenia.

http://www.portal...04598.html
    
4226
<
#1 | budro2 dnia 28.02.2018 11:25
Właściwie pracownicy nieistniejącego RZGW i innych urzędów gospodarki wodnej, obecnie PGW WP od pierwszego stycznia nie mają nowych umów o pracę na czas nieokreślony i przydziału kompetencji (nominacje ma tylko dyrekcja) więc jak mogą strajkować??? Właściwie pracują na czarno i co na to PIPa ??? No ale kruk krukowi oka nie wykole. Obecne zmiany dyrektorów o. WP Wrocław i Gliwice na czas określony mają na celu uporządkowanie PGW (niektórzy twierdzą że będzie czystka). Bez awantury się chyba nie obejdzie a to klęska dla żeglugi śródlądowej i hydrotechniki, większa niż powódź.
2341
<
#2 | Daro123 dnia 28.02.2018 15:13
tylko strajk a zate zastraszania pracownikow dyrektorzy zlewni powinni byc odwolani
385
<
#3 | Filozof_3 dnia 01.03.2018 11:01
Ciekawa rzecz, że "Wody Polskie" (w przeciwieństwie do RZGW) nie będąc organem administracji rządowej, podpadają w całości ze swoim sprzętem pływającym pod "Ustawę o czasie pracy załóg..." z lipca 2017 r., a to oznacza, że (oprócz wszystkiego co dotyczy kwestii sprawozdawczej) na każdej pychówce zarejestrowanej w rejestrze statków zawodowych MUSZĄ prowadzić i przechowywać przez rok NA DANEJ JEDNOSTCE indywidualne karty pracy WSZYSTKICH osób, które choć raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy pełniły jakąś funkcję na tej jednostce.

Ponieważ w swoim czasie jako wskaźnik skuteczności działania Urzędów Żeglugi Śródlądowej przyjęta została przez Ministerstwo ilość wystawionych mandatów, to jest wielka szansa dla dyrektorów wykazania się skutecznością...

Tylko proszę wysyłać mandaty bezpośrednio do Prezesa (to on jest organem "Wód Polskich"Wink, bo zarówno wspomniana Ustawa jak i przyjęty wskaźnik skuteczności powinny być mu dobrze znane...
3530
<
#4 | Kowal dnia 01.03.2018 21:20
Coraz bliżej widać totalną klapę jaką zaliczy MGMiŻŚ.
Na tą klapę składają się:
- chaos organizacyjny w PGW WP przygotowany w zasadzie jeszcze przez MŚ,
- kolosalne opóźnienia w wydawanych decyzjach administracyjnych (tylko czekać na roszczenia podmiotów o odszkodowania, o utracone korzyści),
- wstrzymane budowy i prace projektowe (poprzez brak decyzyjności, brak możliwości odbioru robót, brak pełnomocnictw do załatwiania spraw administracyjnych w tym decyzji), które miały przecież, jak szumnie zapowiadano, przyczynić się do rozwoju czy też powrotu wielkiej żeglugi,
- brak sprawności technicznej, finansowej i kadrowej, żeby po zimie uruchomić szlak żeglugowy,
- zbliżający się strajk pracowników, który jeszcze pogłębi opóźnienia w decyzjach, inwestycjach, utrzymaniu majątku czy też otwarciu szlaku po sezonie zimowym,
- wstawianie na stołki dyrektorskie osób z praktycznie zerową wiedzą na temat gospodarki wodnej (dotyczy to także MŚ), zarządzania powodzią, wydawania decyzji administracyjnych, żeglugi, czy też finansowania tego typu jednostek, które to niby mają uzdrowić jednostkę/jednostki a w praktyce pogłębią i tak już złą sytuację.

Wygląda na to, że MGMiŻŚ które miało poprawić sytuację na drogach wodnych jak tak dalej będzie "rządzić" to dobije poprzez PGW WP żeglugę.

Szkoda bo była taka szansa. MGMiŻŚ wygrało bitwę (przejmując od MŚ resort gospodarki wodnej) ale przegra wojnę i za niedługo pożegna się z Wodami Polskimi. Wrócą one albo do MŚ albo wpadną pod inne ministerstwo.
Pomimo niepowtarzalnej szansy dziejowej nawet nie postarano się o wzmocnienie kompetencyjne UŻŚ, pomimo tego że ustawa Prawo wodne na to pozwala (odstąpiono do procedowania ustawy o UŻŚ).

Ciśnie się na usta "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór: czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."
4226
<
#5 | budro2 dnia 02.03.2018 10:14
MGMiŻŚ odpowiada wykonawcom prac dla RZGW:
,;..Z dniem 1 stycznia 2018r. na podstawie ustawy-Prawo wodne Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW) zostały przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ponadto Rada Ministrów dokonała zmian w działach administracji rządowej i nadała Ministrowi Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dodatkowe kompetencje w zakresie kierowania działem administracji rządowej , gospodarka wodna. Tym samym dział gospodarka wodna, obok działów gospodarka morska, żegluga śródlądowa i rybołówstwo stał się przedmiotem działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, co znalazło swój wyraz m in. W objęciu przez resort funkcji nadzorczej w stosunku do Wód Polskich.
Z uwagi na strukturę Wód Polskich, zasoby kadrowe w jednostkach realizujących projekty, dotychczasowe doświadczenie RZGW we wdrażaniu działań inwestycyjnych oraz konieczność zapewnienia ciągłości prowadzenia tych procesów, została podjęta decyzja o kontynuowaniu realizacji przedsięwzięć dofinansowywanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) w ramach działania 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych przez Wody Polskie, jako sukcesora działań poszczególnych RZGW.
Tym samym, w sprawach dotyczących realizacji robót objętych projektem POIiŚ, proszę kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem RZGW w ..... Informuję także że WP są właściwym podmiotem, z którym należy dokonać aneksowania umowy.
Podpisane przez: ZASTĘPCA DYREKTORA Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Żukowski "
Pracownicy WP twierdzą że nowe Prawo Wodne nie jest tak jednoznaczne jak interpretują je urzędnicy ministerstwa żeglugi i nie bardzo mogą rozmawiać z wykonawcami oraz nie mają upoważnienia do podejmowania decyzji finansowych.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze i władzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL