Materna: zainwestujemy 100 mld zł w gospodarkę morskąDrukuj

Materna: zainwestujemy 100 mld zł w gospodarkę morskąW najbliższych kilkunastu latach zainwestujemy 100 mld złotych - powiedział w sobotę w Toruniu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna. Wskazał, że do niedawna Polska stała tyłem do morza, a teraz traktuje je priorytetowo.

"Stoimy frontem do naszego Bałtyku. Chcemy zainwestować przez kilkanaście lat 25 mld zł w nasze porty i wybrzeża" - podkreślił wiceminister Materna. Wśród bardzo istotnych dla ministerstwa inwestycji wymienił m.in. Centralny Port w Gdańsku, pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin, a także powstanie nowego, głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Dodał, że przez wiele ostatnich lat Polska stała tyłem do morza, odwracała się od niego.

W jego ocenie bardzo istotne jest przywrócenie żeglowności międzynarodowych dróg wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem E30 - Odrzańskiej Drogi Wodnej, E40 biegnącej od Gdańska przez Warszawę po Brześć i na Ukrainę oraz E70 - łączącej Antwerpię z Kłajpedą.

"Wszystkie inwestycje na tych drogach wodnych kosztowały będą ok. 70 mld zł, a nasze działania łącznie ponad 100 mld zł" - przypomniał Materna.

Jako bardzo istotną wskazał również pozytywną decyzję środowiskowych uwarunkowań dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.

"Będzie on służył dla społeczeństwa, jako kolejny most, a także dla żeglugi po spiętrzeniu wody. Zapewniamy bezpieczeństwo dla tamy we Włocławku. Jeżeli tego nie zrobimy w krótkim czasie, to grozi nam poważne niebezpieczeństwo. Nie chcę nawet mówić, co by się stało, gdyby nastąpiła katastrofa we Włocławku. Kolejny stopień wodny jest konieczny z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego państwa" - dodał wiceminister.

Wyjaśnił, że działania resortu związane z retencją i budową zbiorników wodnych służą podnoszeniu poziomu wód. "Dzięki temu będzie więcej wody - dla rolnictwa, przemysłu, leśnictwa i dla domostw" - stwierdził Materna. Wiceminister podkreślił, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego jego resort otrzymał "potężny" dział - gospodarkę wodną. "Będziemy teraz mieli władztwo nad wodami w Polsce i na morzu" - wskazał wiceminister.

Materna był gościem V Konwentu Morskiego w Toruniu. Konwent został powołany w grudniu 2016 r. z inicjatywy ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Do jego głównych zadań należy opiniowanie kierunków działania resortu, rekomendacja inicjatyw oraz przekładanie projektów rozwoju obszarów, którymi zajmuje się ministerstwo.

#1 | Cezar dnia 05.02.2018 22:33
Może się czepiam, ale uważam , że minister powinien używać bardziej poprawnej polszczyzny . Służył społeczeństwu , nie dla społeczeństwa ,bezpieczeństwo tamie , nie dla tamy ... Nasza polonistka ,,Hiena" uczyła nas , że te wszystkie dla , to rusycyzmy.
#2 | budro2 dnia 07.02.2018 16:38
Odciąży się Włocławek budując stopień w Siarzewie a ciekawe kiedy wybuchnie panika spowodowana erozją dna poniżej stopienia w Siarzewie. Jak się zaczyna budować stopnie wodne to przerwać można dopiero nad morzem.
A na dzień dzisiejszy wykonawcy zaczynają schodzić z budów ODW i Kanału Gliwickiego bo nie wiedzą kogo mają wpisać na tablicy informacyjnej budowy jako Inwestora (kto im ma zapłacić) !?!?!?
#3 | Kowal dnia 20.02.2018 22:24
Mam nadzieję, że się dopiero rozkręcają bo na koniec lutego wygląda to słabo.
na 10 RZGW i jedno KZGW tylko 4 postępowania i to na dostawę sprzętu komputerowego, promocję projektu wstępnej oceny ryzyka (what the fuck?), sprzątanie pomieszczeń czy też dostawę oleju napędowego - czyli wielkie g...no.
Czyżby inwestycje oraz utrzymanie majątku na drogach wodnych oraz ochronę przeciwpowodziową przestały interesować PGW WP?

Z innych stron tego portalu wynika, że nikogo te przyziemne sprawy teraz nie interesują, teraz ważne są walki o stołki na górze oraz pogoń za kasą. Kogo obchodzą beneficjenci dróg wodnych czy też ochrony przeciwpowodziowej.

http://www.kzgw.g...-publiczne
http://www.gliwic...zamdoprogu
https://wroclaw.r.../Przetargi
http://www.poznan...znych-rzgw
https://warszawa....-publiczne
http://www.krakow...-publiczne
http://www.rzgw.s.../przetargi
http://www.bip.rz...53,413,414
#4 | Kowal dnia 20.02.2018 22:44
Na to jeszcze dochodzi sprawa znacznych opóźnień w wydawaniu decyzji administracyjnych jakie wg nowego Prawa wodnego winno wydawać PGW WP. Już teraz widzą to posłowie w zakresie decyzji środowiskowych i chcą nowelizować ustawę
http://kurier.pap...za/180862/
miejmy nadzieję, że nie skończy się to potężną klapą. Jak myślicie kogo obwinia za klęskę - MŚ czy MGMiŻŚ ? - stawiam, że niestety wina spadnie na MGMiŻŚ (łatwo sobie wyobrazić teksty w stylu "MŚ wprowadziło reformę i wiedziało jak ją wdrożyć, ale zachłanne MGMiŻŚ przejęło resort bez wiedzy i doświadczenia"Wink. Jeśli do tego dojdą problemy w prowadzonych przez RZGW inwestycjach na drogach wodnych czy też "świętojanka" i chaos w prowadzeniu akcji przeciwpowodziowej oraz usuwaniu skutków powodzi to
....
za pół roku PGW WP, czy coś co po tym tworze zostanie wróci do MŚ lub przejmie je jeszcze inne ministerstwo np. Energetyki i tyle zostanie z planów o rozwoju dróg wodnych.
#5 | budro2 dnia 28.02.2018 08:46
Minister Materna zainwestuje 100mld zł !!! a ciekawe skąd je weźmie??? MGMiŻŚ zgodnie z prawem ma przejąć drogi wodne ale nie ma kasy ani struktury inwestycyjnej więc inwestorem zastępczym mają być Wody Polskie ale trzeba im za to zapłacić. MGMiŻŚ nie chce płacić i twierdzi że przecież racjonalne gospodarowanie wodą w rzekach i kanałach należy do WP. Ponadto RZGW było urzędem państwowym, podległym ministrowi MŚ i podpisywało umowy w imieniu Skarbu Państwa. Gdyby MGMiŻŚ miało taki organ to sprawa finansowania rozpoczętych budów byłaby prosta do załatwienia w CUPT (Centrum Unijnych Projektów Transportowych) ale WP to samodzielny dziwoląg (czy to urząd, czy jednostka gospodarcza?). Właściwie nie wiadomo czy WP mogą reprezentować Skarb Państwa. Przepychanki dalej trwają bo WP odsyła wykonawców do MGMiŻŚ a MGMiŻŚ z powrotem do WP.
Budowy stoją, nie tylko ze względu na mróz, a pracownicy WP dalej nie mają angaży i przydziału kompetencji. Dobrze że chociaż dostają wypłatę, taką jak w grudniu 2017r. Ciekawe czemu zmienieni zostali dyrektorzy WP we Wrocławiu i Gliwicach (czy to kolejna, "dobra zmiana" PiS ????)

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL