Bydgoszcz została stolicą WisłyDrukuj

Bydgoszcz została stolicą Wisły– Tak jak Wrocław jest stolicą Odrzańskiej Drogi Wodnej, tak Bydgoszcz jest kluczowym miejscem, jeśli chodzi o wiślaną drogę wodną oraz międzynarodową drogę wodną E70 – zaznaczył Minister Grzegorz Witkowski. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z wojewodą kujawsko-pomorskim poinformowali o lokalizacji Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, który będzie odpowiedzialny za wszystkie inwestycje na rzece Wiśle.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski był gościem na spotkaniu zespołu ds. zrównoważonego rozwoju Regionu Dolnej Wisły. Razem z wojewodą kujawsko-pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem poinformowali o nowych regionalnych instytucjach zarządzających rzekami, które swoje siedziby będą miały w Bydgoszczy. Mowa o Urzędzie Żeglugi Śródlądowej, który będzie się zajmował Wisłą na całym jej odcinku oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Zarząd Zlewni Noteci. Uczestnicy spotkania mówili także o budowie II stopnia wodnego w Siarzewie.

– Ratyfikowane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym roku w marcu porozumienie AGN o międzynarodowych drogach wodnych o znaczeniu transportowym, nakłada na polski rząd obowiązek trzeciej klasy żeglowności dla Odry i Wisły oraz właśnie tej drogi E70, która krzyżuje się w Bydgoszczy. Nowe prawo wodne, które uchwalono w zeszłym roku nakłada na ministerstwo gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej nowe obowiązki i kompetencje. Budżet wód Polskich będzie skierowany nie tylko na gospodarowanie wodami i zabezpieczenie przeciwpowodziowe, ale także na inwestycje, tak aby nowe przedsiębiorstwo Wody Polskie włączyć w strategię rządową, którą przyjęliśmy dwa lata temu – wyjaśniał podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Podkreślał także, że ta część Wisły, Noteci, z Brdą i zbiornikiem w Koronowie, są kluczowe jeśli chodzi o gospodarowanie wodami polskimi w tej części Polski, która jest narażona także na występowanie suszy.

– Można powiedzieć, że Bydgoszcz staje się stolicą dla drogi wodnej Wisły, to o co zabiegano od wielu lat, od początku kadencji obecnego rządu, staje się faktem i kolejne etapy tej inwestycji będziemy mogli realizować. W Bydgoszczy zlokalizowany będzie centralny urząd żeglugi dla Wisły, ważna instytucja odpowiedzialna za wszystkie inwestycje na rzece Wiśle od Gdańska do samego Krakowa – powiedział z kolei wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– Bardzo oczekiwaną inwestycją, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa powodziowego, ale pod kątem gospodarczym, jest także II stopień w Siarzewie. Prace będą mogły zostać zrealizowane dzięki porozumieniu trzech ministerstw – dodał wojewoda. Poinformował on także o umiejscowieniu w Bydgoszczy siedziby Zarządu Zlewni Noteci. Jest to nowa instytucja, która została wpisana do prawa wodnego. Zarówno Urząd Żeglugi Śródlądowej, jak też Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Zarząd Zlewni Noteci zostaną umiejscowione w dwóch budynkach po siedzibach NFZ-u, który przenosi się do nowych miejsc.

– Możemy obwieścić znakomitą wiadomość dla mieszkańców regionu, a zwłaszcza Bydgoszczy. To nie Gdańsk, to nie Kraków, nie stolica Warszawa czy inne miasta mniejsze będą stolicami, jeśli chodzi o żeglugę na Wiśle, ale właśnie Bydgoszcz – mówił poseł Tomasz Latos.

O znaczeniu umiejscowienia nowych instytucji w Bydgoszczy mówił też poseł Łukasz Schreiber. – Siła i pozycja Bydgoszczy wzrasta, co nie oznacza, że nie czekają nas wyzwania. To co najważniejsze zostało powiedziane – doszło do zmiany myślenia i działania rządu, jeśli chodzi o sprawy związane z żeglugą i z tego również bardzo się cieszę – zaznaczył parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Rynek Infrastruktury
#1 | 38 dnia 01.02.2018 17:23
na jakiej podstawie autor rozsiewa takie wieści ...? projekt ustawy o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej jest jeszcze w toku prac legislacyjnych... a w projekcie jest trochę inaczej ... Wink

http://legislacja...7#12474627
#2 | Apis dnia 02.02.2018 12:54

Cytaj

Ratyfikowane przez pana prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym roku w marcu porozumienie AGN o międzynarodowych drogach wodnych o znaczeniu transportowym, nakłada na polski rząd obowiązek trzeciej klasy żeglowności dla Odry i Wisły oraz właśnie tej drogi E70, która krzyżuje się w Bydgoszczy.


Pierwsze słyszę, że AGN to minimum III klasa żeglowności...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL