Jest umowa na dokończenie zbiornika Racibórz DolnyDrukuj

Jest umowa na dokończenie zbiornika Racibórz DolnyBudimex w konsorcjum z Ferrovial Agroman dokończy budowę zbiornika Racibórz Dolny. Inwestycja ma być sfinalizowana do 2019 roku. Dziś Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zawarł umowę na dokończenie tej inwestycji.

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu od 2013 roku był budowany przez Dragados. Miał być gotowy w styczniu tego roku. Termin ten został potem przesunięty na listopad 2018 r. Inwestor ocenił jednak, że tempo prac nie daje szans na ukończenie zadania w terminie. Pod koniec października ub. roku RZGW w Gliwicach rozwiązał umowę z wykonawcą.

W kwietniu został ogłoszony przetarg na wykonawcę, który dokończy inwestycję. Do postępowania przystąpiło 5 firm, z których najkorzystniejsza ofertę złożyło konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman.

Cena zwycięskiej oferty to 903,865 mln zł. Wykonawca ma 740 dni na sfinalizowanie prac.

Zbiornik Racibórz Dolny jest elementem Programu dla Odry 2006, czyli planu modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego. Jego celem jest budowa biernego i czynnego systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Zbiornik Racibórz Dolny znajdujący się na terenie powiatów ma zredukować falę powodziową Odry, zapewniając ochronę przeciwpowodziową dla ponad 2,5 mln mieszkańców m.in. Raciborza, Kędzierzyna - Koźla, Krapkowic, Opola, Brzegu, Oławy i Wrocławia.

Ochrona przeciwpowodziowa ma objąć obszar o powierzchni ok. 600 km2.

Umowa z pierwszym wykonawcą została zawarta 18 czerwca 2013 r. Wybrana cztery lata temu oferta Dragadosu była warta 940 mln zł. w momencie rozwiązania umowy zaawansowanie prac wynosiło 43 proc. Dotychczasowi podwykonawcy, którzy po zerwaniu kontraktu, na podstawie zgody współfinansującego inwestycję Banku Światowego, kontynuowali prace, wykonali kolejnych 8 proc. Budimeksowi pozostało do wykonania 49 proc.

rynekinfrastruktury.pl
#1 | Jacek z Opola dnia 04.12.2017 15:16
Tylko dwa pytania do ministerstwa:
1. To którędy pójdzie kanał Odra Dunaj do którego zobowiązaliśmy się w AGN?
2. Gdzie będziemy zbierać wodę na okresy suszy dla ODW aby była klasy IV?
#2 | budro2 dnia 06.12.2017 07:06
Nie jestem z ministerstwa ale z tego co wiem jedno z 6-ściu zamknięć zasuwowych budowli zrzutowej jest żeglugowe. Oczywiście przy założeniu że zbiornik jest suchy. No ale drugie pytanie jest dobre, bo zbiorniki suche projektuje się inaczej niż mokre.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL