Powstanie Komisja Odrzańska, która wesprze rozwój żeglugi na OdrzeDrukuj

Powstanie Komisja Odrzańska, która wesprze rozwój żeglugi na OdrzeUtworzenie Komisji Odrzańskiej do spraw zarządzania i zagospodarowania rzeki Odry zapowiedziano w czwartek po międzynarodowej konferencji regionalnej we Wrocławiu. Głównym celem będzie przywrócenie IV klasy żeglowności oraz gospodarcze wykorzystanie Odry.

Międzynarodowe spotkanie „Konferencja na rzecz Odry” odbyło się w czwartek we Wrocławiu z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, pod patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, we współpracy z Unią Izb Łaby i Odry, Urzędem Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Politechniką Wrocławską oraz wojewodami zachodniopomorskim, lubuskim i opolskim. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele niemieckich krajów związkowych oraz Kraju Morawsko-Śląskiego z Czech.

„W dyskusji padły zdecydowane głosy poparcia dla wspólnych działań politycznych i gospodarczych na rzecz doprowadzenie wód Odry do IV klasy żeglowności. Będzie to miało wpływ na rozwój rzeki oraz jej wykorzystanie” - powiedziała na konferencji prasowej Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wiceminister zapowiedziała, że celem jest przystąpienie do utworzenia Komisji Odrzańskiej, która zajęłaby się zarządzaniem Odrą w każdym aspekcie, m.in. gospodarczym, ekologicznym, turystycznym.

„Takie zarządy istnieją na wielu rzekach. Na razie zastanawiamy się nad formułą działania tej komisji. Trudno obecnie określić, kiedy mogłaby ona zostać powołana” - dodała.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak przypomniał, rząd inwestuje wiele pieniędzy w poprawę żeglowności na Odrze i w rozwój żeglugi.

„Kilka dni temu podpisano umowę o budowie stopnia wodnego z Brzegu Dolnym, kończy się budowa stopnia w Malczycach. Tworzymy we Wrocławiu szkołę dla marynarzy żeglugi śródlądowej. Rozmawiamy z partnerami regionalnymi z Czech i Niemiec, ale niezbędne są rozmowy i decyzje na szczeblu centralnym pomiędzy rządami” - powiedział Hreniak.

Na początku listopada we Wrocławiu odbyło się pierwsze spotkanie z samorządowcami, z którymi resort rozpoczął konsultacje związane z modernizacją Odrzańskiej Drogi Wodnej (ODW).

Minister Marek Gróbarczyk wówczas zapowiedział, że plan zakłada, iż na dolnośląskim odcinku ODW już za dwa lata można się spodziewać pierwszych przetargów na budowę kolejnych stopni wodnych na Odrze. Chodzi też o inwestycje m.in. w porty wodne oraz centra logistyczne, niezbędne do przeładunku towarów.

Zakładane wydatki na Odrzańską Drogę Wodną to ok. 2,9 mld zł na modernizację 20 stopni wodnych oraz 6,6 mld zł na budowę 14 nowych stopni wodnych na odcinku Brzeg Dolny - ujście Nysy Łużyckiej oraz 4,5 mld zł na budowę ośmiu stopni wodnych na tzw. Odrze granicznej. Obecnie w Polsce 86 proc. to transport drogowy, 12,5 proc. kolejowy, a jedynie 0,4 proc. odbywa się drogą wodną. Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.

#1 | budro2 dnia 20.11.2017 09:17
Może ktoś w końcu wyjaśni IV czy Va klasa ODW.
Ustawy podpisane przez Panią Premier mówią o Va, a wszyscy urzędnicy łącznie z Panem Ministrem Gróbarczykiem mówią o IV klasie. Urzędnicy chyba nie zdają sobie sprawy z faktu że różnica w rzeczywistości jest olbrzymia i pieniądze również. W tabelce różnice niewielkie ale w rzeczywistości trzeba Odrę dodatkowo poszerzać i pogłębiać . Poszerzenie Odry o dodatkowe 5-10m i wykonie śluz o 0,5m głębszych na progu to dodatkowe dziesiątki milinów złotych. Ciekawe którzy urzędnicy wykazali się nadgorliwością przy przy tworzeniu ustaw ???? skoro dla UE wystarczy IV klasa.
#2 | darpo23 dnia 20.11.2017 12:30
Papier przyjmie wszystko. Jest nawet taki papier którym można się podetrzeć. On naprawdę przyjmie wszystko Smile
#3 | Szaflik dnia 20.11.2017 12:35
A co tu wyjaśniać? Chodzi przecież o to,żeby w następnych wyborach oddać głos na wiadomą partyjkę.W tym celu obiecają wszystko każdemu.A naiwniacy się nabierają...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL