Gróbarczyk: do końca roku ustawa ws. funduszu na rzecz żeglugi śródlądowejDrukuj

Gróbarczyk: do końca roku ustawa ws. funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej Przygotowanie do końca roku specjalnej ustawy w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej zapowiedział w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na inwestycje w drogi wodne w całej Polsce trzeba ok. 70 mld zł.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w poniedziałek uczestniczy we Wrocławiu w spotkaniu z samorządowcami. Podczas tej konferencji omawiane są inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30).

„Do końca tego roku chcemy przedstawić ustawę specjalną, powołującą fundusz na rzecz żeglugi śródlądowej. Prowadzimy też bardzo zaawansowane rozmowy z inwestorami, którymi będą konsorcja, w skład których wejdą m.in. spółki energetyczne, banki” - powiedział szef resortu.

Dodał, że na wszystkie inwestycje w drogi wodne potrzeba ok. 70 mld zł. „Nie chcemy jednak popełniać błędu naszych poprzedników, których inwestycje były mityczne, a nie było zapewnione odpowiednie finansowanie. Dlatego my powołamy najpierw fundusz” - podkreślił Gróbarczyk.

Zapowiedział, że konsultowane podczas poniedziałkowej konferencji inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną (E-30) dotyczą odcinka dolnośląskiego do ujścia Nysy Łużyckiej, ale nie oznacza to wstrzymania prac koncepcyjnych nad innymi inwestycjami zarówno na Odrze, jak i innych rzekach.

„To spotkanie jest elementem włączenia samorządów w konsultacje na ten temat. Rozpoczynamy też konsultacje społeczne, także pod kątem ekologicznym, ponieważ wiele negatywnych mitów narosło w związku w inwestycjami w drogi wodne. To, co w Europie Zachodniej jest normalnym rozwiązaniem u nas urasta do rangi katastrofy ekologicznej” - mówił Gróbarczyk.

Zapowiedział, że plan zakłada, iż na dolnośląskim odcinku ODW już za dwa lata można się spodziewać pierwszych przetargów na budowę kolejnych stopni wodnych na Odrze. Chodzi też o inwestycje m.in. w porty wodne oraz centra logistyczne, niezbędne do przeładunku towarów.

Podczas konferencji zapowiedziano, że od września przyszłego roku we Wrocławiu rozpocznie działalność technikum żeglugi śródlądowej. „Nabór zaplanowano do jednej klasy, ale jeśli zainteresowanie będzie większe, możemy otworzyć ich więcej” - powiedział PAP pełnomocnik ministerstwa Paweł Zapart.

Wydatki na Odrzańską Drogę Wodną to ok. 2,9 mld zł na modernizację 20 stopni wodnych oraz 6,6 mld zł na budowę 14 nowych stopni wodnych na odcinku Brzeg Dolny - ujście Nysy Łużyckiej oraz 4,5 mld zł na budowę ośmiu stopni wodnych na tzw. Odrze granicznej. Obecnie w Polsce 86 proc. to transport drogowy, 12,5 proc. kolejowy, a jedynie 0,4 proc. odbywa się drogą wodną. Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.

źródło: portalmorski.pl
#1 | Black Hawk dnia 09.11.2017 18:53
Po rzece Moskwie będą pływać kabriolety. Przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 po rzece Moskwie zacznie kursować 10 rzecznych tramwajów z odkrywanym dachem czytamy w komunikacie na stronie stołecznego urzędu miasta. Każdy tramwaj pomieści 44 pasażerów i każdy będzie wyposażony w szklany teleskopowy dach, który będzie zamykał się i otwierał w zależności od pogody, na zasadzie kabrioletu. Ponadto rzeczne kabriolety będą wyposażone w system kontroli klimatycznej i audioprzewodniki.
Tramwaje zostaną pomalowane w kolory tęczy. Cena pojedynczego biletu ma wynosić około 500 rubli (30 zł).

Tramwaje będą zatrzymywać się w następujących punktach: "Kijewskij wokzał", "Łużniki", "Worobiowe Góry", "Park Gorkiego", "Bolszoj kamiennyj most", "Zarjadje" i "Nowospasski most". Tramwaje będą kursować co pół godziny i rozpoczną ruch wraz otwarciem nowego sezonu żeglugi letniej.

https://cdnpl1.im...668796.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL