Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Peuckertowski wątek o żegludze śródlądowejDrukuj

Peuckertowski wątek o żegludze śródlądowejZanim Fryderyk II Wielki w wyniku wojen pruskich zdobył Śląsk, myślał zapewne już o Odrze, jako transportowej drodze wodnej. Początkowo jednak nieuregulowana rzeka przynosiła mu więcej zmartwień niż korzyści. Odra nie była bowiem jedynie sielankową rzeką, meandrującą przez krainę "mlekiem i miodem płynącą" Naderwane brzegi, powodzie, okresy suszy to plagi, które przez niemal cały XVIII i XIX wiek dręczyły zamieszkującą nadodrzańskie miejscowości ludność.

Kroniki z pierwszej połowy XIX w. wskazują na liczne skargi mieszkańców na drastyczne skutki tych niekorzystnych zdarzeń. Zarówno królewskie uszy, jak i państwowa kasa musiały otworzyć się na dramatyczne wołanie o pomoc. Ustawa z roku 1888 o skanalizowaniu górnego odcinka Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, o budowie nowych śluz oraz budowie Wrocławskiego Węzła Wodnego była reakcją na rosnące niezadowolenie ludności. Prace rozpoczęto w roku 1891, a już w roku 1895 w większości ukończono budowę dwunastu stopni wodnych. W roku 1897 ukończono budowę Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Zanim to nastąpiło - Odra była rzeką pełną nawigacyjnych zagadek i tajemnic nie tylko nautycznych. Jedną z barwnych sag ludowych opisał Will-Erich Peuckert (ur. 11.05.1895, zm. 25.10.1969), jak pisał o nim sekretarz Gerharda Hauptmanna, najbardziej śląski Ślązak, etnolog, naukowiec, folklorysta. Całe życie poświęcił ukochanej ojczyźnie - umiłowanemu Śląskowi.

Człowiek, którego nie można było umieścić w żadnych ramach, który nie pozwolił osadzić się w schemacie nazistowskiej ideologii. Badał Śląsk, balansując na granicy magii i rzeczywistości. Interesował się czarnoksięstwem, białą i czarną magią, kultami tajemnymi, a w szczególności tradycją ludową miejscowej ludności.

W ramach badań etnologicznych zbierał śląskie baśnie i podania, wydając w roku 1924 "Schlesische Sagen" - Sagi Śląskie. W odróżnieniu od innych autorów legend Śląskich (n.p. Kühne), sagi, spisywane przez Peuckerta, nie miały być jedynie przyjemnym dla ucha opowiadaniem czy celem naukowych badań, ale jak najbardziej wierną i zbliżoną prezentacją podań ludowych, przekazanych dokładnie tak, jak opowiadali je sobie ludzie na wsi. Śląska saga historyczna miała się obudzić niczym Śpiąca Królewna ze swego snu. (Peuckert).

Idąc Peuckertowskim śladem: oto saga o nietypowym wątku, jednak jak najbardziej śląska, z próbą zaprezentowania jej tak, jak życzył sobie Peuckert, by oddać jak najbardziej wierne tłumaczenie ówczesnych podań ludowych. Przeczytasz ją w całości w naszych artykułach o folklorze, legendach i podaniach, związanych z żeglugą śródlądową: Peuckertowski wątek o żegludze śródlądowej
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL