Nowa "gwiazda" na wrocławskim wodnym firmamencieDrukuj

Nowa "gwiazda" na wrocławskim wodnym firmamencieNa Odrze Śródmiejskiej przy reprezentacyjnej promenadzie pojawił się najnowszy nabytek wrocławskiego armatora - statek pasażerski „Wratislawia” - następca (pod względem wielkości) dumy przedwojennego Breslau - „Germanii”.

Do Wrocławia dotarł jeszcze jako "Mecklenburg" w październiku 2016 roku. Po przebudowie we wrocławskiej stoczni Malbo przy ul Michalczyka od piątku cieszy oko zacumowany przy bulwarze Dunikowskiego. Nie jest jeszcze w pełni przygotowany na przyjęcie pierwszych pasażerów, ale po zakończeniu tzw. pokładowej kosmetyki ma rozpocząć regularne rejsy z przystani przy bulwarze w rejon wyspy Opatowickiej z początkiem sierpnia. Armator planuje trzy rejsy wycieczkowe dziennie oraz wynajmy na przyjęcia okolicznościowe.

Statek o długości 53 metrów, szerokości 8 metrów i zanurzeniu maksymalnym 1,30 m może zabrać na pokład 400 pasażerów. Wyposażony jest w dwie jednostki napędowe John Deer o mocy 230 KM każda oraz generatory o mocy 100 KW.

Statek posiada trzy pokłady, najniższy, dolny tzw „biały” może pomieścić 180 osób i przeznaczony jest jako sala bankietowa. Pokład środkowy jako sala restauracyjna pomieści 120 osób a górny, słoneczny 100 osób. Restauracja będzie przyjmować gości w godz. 12.00 – 24.00, gdzie szef kuchni będzie serwował dania regionalne i egzotyczne.

Załoga pokładowa liczy trzy osoby, a do obsługi części restauracyjnej i bankietowej 10 osób.


tekst i zdjęcia: kpt. Janusz Fąfara
#1 | szafir dnia 16.07.2017 10:22
To kolejny pozytywny przykład zagospodarowania wyremontowanych nabrzeży Odry we Wrocławiu.
ps. na szczęście nie sprawdziło się się ,,czarnowidztwo'' p. Kapitana z 2015 r.:...Po zakończeniu modernizacji WWW nikt przez 5 lat nie będzie mógł niczego zmieniać w przebudowanych murach i nabrzeżach, co oznacza stagnację w rozwoju WWW do roku 2021.
#2 | miroslaw rajski dnia 16.07.2017 12:12
Nigdy nie przypuszczałem że któryś ze statków pasażerskich z "Dichterklasse" (klasa poetów) wyląduje kiedyś we Wrocławiu!
"Wratislawia" zbudowana została przed 56 laty na stoczni Edgar Andre w Magdeburgu - Rothensee. Statek otrzymał wtedy nazwę "Johannes R. Becher" i był prototypem serii ośmiu jednostek przeznaczonych dla różnych armatorów w NRD, a przede wszystkim dla białej floty Berlina (wschodniego oczywiście). Potocznie nosiły również określenie "Luxusschiffe", gdyż jak na ówczesne warunki były rzeczywiście bardzo starannie wykończone. Po padnięciu muru berlińskiego większość enerdowskich statków pasażerskich przejął wielki zachodnioberliński armator Stern und Kreisschifffahrt GmbH. "Johannes R. Becher" otrzymał nową nazwę "Mecklemburg". Z biegiem czasu Stern und Kreis zaczął pozbywać się poenerdowskich pasażerów i w 1997 "Mecklemburg" trafił bez zmiany nazwy do Oder - Haff Seetours Reederei Peters GmbH w Ückarmünde nad Zalewem Szczecińskim. W roku 2005 statek sprzedano poprzez Polskę na Litwę, gdzie pływał na Niemnie z portam macierzystym Kłajpeda, ciągle jako "Mecklemburg". Następnie w roku 2012 przeszedł na Łotwę, gdzie zatrudniony był w przewozie pasażerów na Dźwinie - port macierzysty Ryga. Dość bogata historia jak na jeden statek!
Jestem bardzo ciekaw jaką drogą dostał się z Rygi do Wrocławia?

A teraz chciałbym zamieścić dwa zdjęcia statku, jeszcze ze starych "dobrych" enerdowskich czasów.

"Johannes R. Becher" w upalny letni dzień z kompletem pasażerów na Müggelspree w Berlinie. Foto Horst Sturm, 06.08.1970:

abload.de/img/nr14xvjnm.jpg

Jadalnia na "Johannes R. Becher" w stanie oryginalnym:

abload.de/img/nr15e2j02.jpg

Swojego czasu napisałem o niecodziennym wyczynie bliźniaczego "Friedricha Wolfa". Zapraszam tutaj: http://www.zegluga-rzeczna.pl/photoga...to_id=3394
#3 | Krzych dnia 18.07.2017 08:14
Jedno sprostowanie do artykułu, ważne dla historii statku. Statek został wyremontowany w Stoczni Wrocławskiej Sp. z o.o. (istniejącej od 01-06-2015), nie tak, jak podano w artykule.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL