Rzeczny transport węgla wraca na OdręDrukuj

Rzeczny transport węgla wraca na Odrę Grupa Kapitałowa OT Logistics, wiodący operator żeglugi śródlądowej w Polsce, zamierza wznowić transport węgla ze śląskich kopalni do firmy energetycznej Kogeneracja Wrocław. Będzie to pierwszy od kilku lat transport rzeczny węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław.

Pierwszy próbny transport do Kogeneracji Wrocław (2 tysiące ton węgla) zaplanowano na połowę lipca: barki OT Logistics przetransportują węgiel do Wrocławia z portu w Gliwicach. Do portu węgiel zostanie dostarczony z kopalni Sośnica składami całopociągowymi składającymi się z 40 wagonów specjalnej serii Fas. Przeładunkiem z wagonów na barki zajmie się na zlecenie OT Logistics Śląskie Centrum Logistyki. Jeśli rejs nie napotka przeszkód na drodze wodnej, OT Logistics planuje transportować do Wrocławia 20 tys. ton węgla miesięcznie do końca roku.

- Wznowienie transportu węgla Odrzańską Drogą Wodną można traktować jako symbol nadchodzących zmian w żegludze rzecznej w Polsce. Liczymy na to, że w pierwszej kolejności komercyjne rejsy wrócą na Górną Odrę. Śląsk potrzebuje rzecznego połączenia śródlądowego z pozostałą częścią kraju. Żegluga śródlądowa to nieodzowny element rozwijającego się transportu intermodalnego i powinna stać się silną trzecią gałęzią transportu obok dróg i kolei – powiedział Andrzej Klimek, Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej OT Logistics.

- Liczymy na powodzenie rządowych planów udrożnienia Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przywrócenia najważniejszym polskim rzekom ich funkcji transportowej, którą pełniły od średniowiecza, a która zamarła w ostatnich dziesięcioleciach. Transport wodny to najbardziej przyjazna środowisku forma transportu, która będzie wspierać wzrost wymiany towarowej w kraju oraz pozwoli odciążyć transport drogowy. Ze swojej strony grupa OT Logistics jest gotowa wspiera polską logistykę poprzez znaczne zwiększenie wolumenu towarów transportowanych rzekami – dodał Andrzej Klimek.

Inwestycje planowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej określone w “Założeniach do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030” mają na celu m. in. osiągnięcie międzynarodowej klasy żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz włączenie jej w sieć europejskich dróg wodnych. Dodatkowo, Polska zobowiązała się poprzez przystąpienie do ONZ-owskiej konwencji AGN do dostosowania głównych dróg wodnych do IV klasy żeglowności.

Transport węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław będzie realizowany trzema zestawami barek prowadzonymi przez pchacze typu Tur. Barki mają do pokonania dystans ok. 200 km przez Kanał Śląski i Odrę. Rejs wymaga przepłynięcia przez 27 śluz.

#1 | Apis dnia 14.07.2017 07:35
My tu wybrzydzamy, marudzimy, że "propaganda sukcesu", że kolej brudne wagony daje, a znienacka w nocy, jak spaliśmy, zbudowano nam Kanał Śląski Smile

Cytaj

Barki mają do pokonania dystans ok. 200 km przez Kanał Śląski i Odrę.
#2 | Mariner76 dnia 14.07.2017 08:29
Przynajmniej ten rząd cos zaczyna robic to co inne rzady zaniechały przez długie lata.
#3 | koj dnia 14.07.2017 19:55
Jak kanał w Gliwicach to musi wg nich być Kanał Śląski ... mam nadzieję, że Pan Janusz zamieści jakąś ciekawą relację z pierwszego rejsu. Tak łatwo było doprowadzić do zamknięcia szlaku ekipie z Sowy&itd, a jak trudno jest go znowu otworzyć. Trochę pogderamy, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.
#4 | kalafior dnia 15.07.2017 15:51
Tu masz relacje, zdjęcia, filmy, dyskusje:
http://www.skyscr...mp;page=42
#5 | Apis dnia 15.07.2017 17:21
Ktoś w tej dyskusji o śluzach pierniczy od rzeczy...
Porównując sztuczny kanał (Mittelland) do Odry czy innej rzeki niech najpierw policzy śluzy na Mozeli (28 na 394 km odcinka żeglownego), Neckarze (27 na 208 km) czy na Kanale Ren-Men-Dunaj (16 na 170 km).
Jeśli komuś się wydaje, że można zbudować drogę wodną bez śluz w terenie o dużych różnicach poziomów - niech lepiej nie pisze wcale...
#6 | Witold Szablowski dnia 27.07.2017 14:07
Jakaś Pani Aktorka onegdaj powiedziała : " Niech o mnie gadają , dobrze , czy zle , jak nie będą , znaczy nie żyję".
Piszmy więc , może coś ruszy z Łodziarką.
A Andrzej odwala od lat kawał roboty. I chwała Mu za to.
Witek Szabłowski

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL