Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Gliwicki port przygotowuje pierwszy od pięciu lat załadunek barek węglemDrukuj

Gliwicki port przygotowuje pierwszy od pięciu lat załadunek barek węglemOperację pierwszego od pięciu lat próbnego załadunku barek rzecznych węglem przygotowuje operator portu w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki SA w Gliwicach. Ładunek ma popłynąć Kanałem Gliwickim i Odrą do wrocławskiej elektrociepłowni.

W ubiegłym tygodniu odwiedzający gliwicki port minister gospodarki morskiej i żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk akcentował, że przywrócenie możliwości transportu rzecznego Odrzańską Drogą Wodną należy do priorytetów rządu. Zadeklarował, że pierwsze barki z węglem popłyną z Górnego Śląska do Opola i Wrocławia jeszcze w tym roku.

Jak poinformował PAP w poniedziałek dyrektor ds. rozwoju Śląskiego Centrum Logistyki Robert Goc, w ramach podjętych już prób w weekend do gliwickiego portu przypłynęły Kanałem Gliwickim trzy pierwsze puste barki o ładowności do 500 ton. Na początek tygodnia zaplanowano w gliwickiej kopalni Sośnica załadunek pociągu węglem, który zostanie następnie w porcie przeładowany na barki.

„To pierwsza taka operacja po pięciu latach przerwy. Sprawdziliśmy już urządzenia portowe i spróbujemy zrobić taki próbny załadunek – najprawdopodobniej odbędzie się on w połowie tygodnia” - powiedział Goc.

Do tego czasu do Gliwic powinny dotrzeć z Kędzierzyna-Koźla kolejne trzy puste barki. Tam zestawy dopłynęły bowiem Odrą w konfiguracji po dwie barki na każdy pchacz. Ze względu na wielkość śluz na Kanale Gliwickim, trzy pierwsze barki zostały już przetransportowane do Gliwic oddzielnie. Po trzy kolejne barki pchacze musiały zawrócić do Kędzierzyna-Koźla.

Przedstawiciel gliwickiego portu wyjaśnił, że ze względu na stan Kanału Gliwickiego, w pierwszym próbnym transporcie kapitanowie zaplanowali przetransportowanie do Wrocławia 2 tys. ton węgla, rozdzielonego na sześć barek o ładowności 500 ton. Oznacza to, że na każdą barkę załadowanych zostanie po ok. 330 ton węgla.

W piątek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi Śródlądowej Jerzy Materna, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów zadeklarował starania, aby znaleźć w tym roku 50 mln zł na przywrócenie żeglowności Kanału Gliwickiego w podstawowym zakresie.

Materna wyjaśniał, powołując się na informacje przekazane przez zarządcę tej drogi wodnej – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – że środki w tej wysokości umożliwią likwidację osadów dennych, zakwalifikowanych jako niebezpieczne, najbardziej zamulonego odcinka kanału Dzierżno – Port Gliwice, a także modernizację umocnień brzegowych.

W planach ministerstwa określonych w "Założeniach do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do 2030” znajduje się m.in. osiągnięcie międzynarodowej klasy żeglowności na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz włączenie jej w sieć europejskich dróg wodnych. Pierwszym krokiem do realizacji tego priorytetu jest likwidacja tzw. wąskich gardeł, czyli miejsc ograniczających żeglugę śródlądową.

Zgodnie z tym dokumentem, w perspektywie krótkoterminowej planuje się na Kanale Gliwickim zakończenie prac remontowo-modernizacyjnych śluz – do przywrócenia ich sprawności i funkcjonalności w ramach istniejącej klasy drogi wodnej oraz rozpoczęcie prac projektowo-modernizacyjnych stanowisk kanału do klasy V - o ile będzie to uzasadnione, ponieważ równolegle do istniejącego kanału ma biec przyszły Kanał Śląski.

Obecnie na Kanale Gliwickim, przy wsparciu środkami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, prowadzona jest modernizacja czterech z sześciu śluz. Śluzy w Rudzińcu i Kłodnicy zostały już przy wsparciu POIiŚ 2007-2013 zmodernizowane - prace zakończyły się w 2015 r.

Z przewidzianego do końca 2018 r. projektu POIiŚ „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej. Etap I. Faza II” o wartości 50,5 mln zł, finansowane są docelowe prace na śluzach w Łabędach i Dzierżnie.

Ze środków przewidzianego do końca 2020 r. projektu POIiŚ „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej – etap II” o wartości 110,1 mln zł, finansowane mają być remonty śluz Nowa Wieś oraz Sławięcice.

Dodatkowy zakres prac na Kanale Gliwickim ma określić studium wykonalności dla modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej – przetarg na wykonanie tego dokumentu ma być ogłoszony za kilka tygodni.

„Przywrócenie regularnego transportu śródlądowego na Odrzańskiej Drodze Wodnej jest priorytetem rządu” - podtrzymał w piątek w Sejmie wiceminister Materna. Zasygnalizował jednocześnie, że zapowiadane uruchomienie transportu Kanałem Gliwickim i Odrą węgla dla rozbudowywanej przez PGE Elektrowni Opole może „stać się istotną informacją dla kolejnych przedsiębiorstw, np. Grupy Azoty”.

Śląskie Centrum Logistyki SA obsługuje m.in. gliwicki port rzeczny, kolejowy i drogowy terminal przeładunkowy oraz magazyny i biura. Należy w ponad trzech czwartych do samorządu Gliwic. Mniejszościowi akcjonariusze to m.in.: DB Cargo Polska oraz OT Logistics SA.

#1 | bizon53 dnia 11.07.2017 10:39
P. Ministrze: melduję, że wszystkie sprawne odrzańskie pchacze i barki ruszyły... czy oba ? Super, jak mawia Kurski - "ciemny lud to kupi"... tylko kto za te propagandowe ruchy zapłaci ? Wiadomo - odbiorcy ciepła z EC W-w. PGE przejęło tą firmę to jaki problem zapłacić za transport węgla trochę a może nawet dużo więcej. Od wielu lat wiadomo, że z powodu stanu dróg wodnych, taboru i kosztów Śląskiego Centrum Logistyki wychodzi o wiele drożej niż koleją. Może by tak najpierw wszystko wyremontować jednocześnie dostosowując do IV klasy a tu nawet w jednym artykule tyle sprzeczności: RZGW wydaje miliony na przywrócenie III klasy, studia koncepcyjne bredzą coś o V klasie, a zobowiązania obligują nas do uzyskania IV klasy. Poza tym nikt nie mówi o odbudowie taboru pływającego. Kto to zrobi ? Prywatni armatorzy z trudnością utrzymujący na ruchu statki z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ? Nawet gdyby 300 dni w roku była dostępna górna Odra to kto i czym przewiezie tyle węgla (EC Wrocław ok. 650 tys ton w roku a Opole przynajmniej 10xtyle - to daje ok 7 mln ton rocznie = 23,3 tys ton dziennie - żaden port na Śląsku nie jest w stanie przerobić takiej ilości). Owszem, w latach 70-80 ubiegłego wieku bito rekordy na Odrze rzędu kilkunastu milionów ton rocznie (podkręcane trochę kreatywną księgowością aparatu partyjnego) lecz wówczas w żegludze pracowało ok. 1500 osób na ok. 400 jednostkach będących w ciągłym ruchu. Dziś po Odrze pływa garstka "dinozaurów" pozytywnie zakręconych. Podsumowując - jak mam wierzyć w te plany, obietnice, koncepcje i planowane projekty nie mówiąc już o realizacji gdy czytam, że może uda się zdobyć 50 mln, skoro na Odrę trzeba dziesiątek miliardów. Chciałbym wierzyć w dobre intencje rządu, lecz widzę czarno na białym, że to zwykły populizm a będzie jak zawsze.
Serdecznie pozdrawiam całą brać łodziarską i życzę wiary, że jednak się uda - ja już nie wierzę.
Jerzy W.
#2 | koj dnia 11.07.2017 16:24
Może ktoś wie jakie to jednostki płyną z tym węglem (rodzaj, nr i nazwiska załogi) ? Jakiś reportaż z tego rejsu?
#3 | Apis dnia 11.07.2017 20:50
@koj - TUR-O-78 i TUR-O-55 - załogi znamy. Czy w Gliwicach się spiszą z załadunkiem? Czy śluzy Kanału Gliwickiego, będące w permanentnym remoncie od stu lat przesluzują oba zestawy bez awarii? Zacisze i Bartoszowice ledwo przesluzowały te dwa zestawy po czterech latach błogiego nieróbstwa od razu się zepsuły: https://wroclaw.r...Komunikaty
Ale już naprawiono - dzieki Bogu i Partii Smile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL