Hamburg dostał zielone światło na piersze prace nad pogłębieniem ŁabyDrukuj

Hamburg dostał zielone światło na piersze prace nad pogłębieniem ŁabyFederalny Sąd Administracyjny w Lipsku pozwolił portowi w Hamburgu na rozpoczęcie pogłębienia rzeki Łaby w Hamburgu, mimo zastrzeżeń ekologicznych do tego projektu.

Oznacza to zmniejszenie i tak dużego opóźnienia kluczowej dla portu inwestycji, która pozwoli zawijać tam najnowszym kontenerowcom. Powodem braku takiej decyzji wcześniej był protest ekogrup, według których oryginalny plan pogłębiana źle wpłynie na lokalne środowisko.

Wykonanie tej inwestycji pozwoli wpływać do Hamburga większym o 1800 TEU statkom, bez konieczności ich częściowego rozładunku. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zawinęły tam 163 kontenerowce o pojemności od 14000 do 19000 tys. TEU, podczas gdy rok temu – 88. Te największe nie były jednak w pełni załadowane, bowiem nie pozwala na to obecna głębokość torów wodnych w kierunku do Hamburga.

To powoduje spadek przełanduku kontenerowców, który widać po obecnych wynikach portu. Port z Hamburga spadł na trzecie miejsce wśród największych portów z terminalami kontenerowymi w rejonie Morza Północnego. Wyprzedzają go Rotterdam – 9,27 mln TEU i Antwerpia – 7,56 mln TEU.

Przypomnijmy, że podobnie jak np. port Szczecin, Hamburg leży w odległości ok. 60 km od morza.

Polskie porty przejmują przeładunki z Hamburga

W I kwartale tego roku port w Hamburgu zanotował wzrost przeładunków o 1,7 proc., do 35,4 mln ton. Co ciekawe, spadły tam przeładunki kontenerów, na co wpływ miał rozwój polskich portów. Hamburg miał lepszy pierwszy kwartał od innych portów uniwersalnych Morza Północnego (1,6 proc.), w tym Rotterdamu, Antwerpii, Bremerhaven.

W Hamburgu nadal dominowały przeładunku drobnicy (+0,7 proc., do 23,1 mln ton), przed towarami masowymi (+6,7 proc., do 12,2 mln ton), paliwami płynnymi (-5,9 proc., do 3,5 mln ton) i towarami rolnymi (+0,4 proc., do 2,3 mln ton). Ciekawy jest fakt, że port przeładował tylko 2,22 mln TEU kontenerów z drobnicą, o 0,7% Mniej niż w zeszłym roku.

- Uważamy to za zadowalający wynik, zważywszy na fakt, że sąd wciąż nie wydał decyzji w sprawie pogłębiania toru wodnego dolnej Łaby – powiedział Ingo Egloff, dyrektor generalny Port of Hamburg Marketing.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę import i eksport w porównaniach rok do roku, Hamburg odprawił więcej towarów do Europy (+0,6 proc., do 663 tys. TEU) oraz do Ameryki Północnej (+6,4 proc., do 311 tys. TEU), natomiast mniej do Azji i Afryki (odpowiednio -5,5 i -3 proc.).

Najwięcej ubyło ładunków w obrotach z Chinami (włącznie z Hongkongiem) – 637 tys. TEU (-2 proc.), a w grupie 10 największych krajów-partnerów mniej było też drobnicy do/z Finlandii i Singapuru.

Znaczący jest fakt, że w grupie 10 największych krajów-partnerów portu Hamburg nie wymienia się Polski, choć w ostatnich latach zajmowała ona 8-9 miejsce. Prawdopodobnie oznacza to, że część towarów trafia do polskich portów, zamiast do Hamburga, jak było dotychczas.

gospodarkamorska.pl/hamburg-dostal-zielone-swiatlo
polska-coraz-mniej-obslugiwana-przez-port-hamburg
#1 | ango dnia 13.06.2017 14:29
To dobrze, że nasze porty przejmują ładunki przeznaczone do Polski - to one odnotują wzrost przeładunków, obroty i zarobią więcej. Ale przynajmniej połowa kontenerów powinna być ze Szczecina, Gdańska przeładowywana na barki (zestawy pchane) i płynąć w górę Odry i Wisły. Szkoda, że w czasie odkłada się budowę Kanału Śląskiego - pozbawiamy się szansy stworzenia wewnętrznej arterii śródlądowej (Odra - Kanał Śląski - Wisła - Kanał Brdy - Noteć - Warta) - a do tego wykorzystanie Kanału Gliwickiego. Port (terminal kontenerowy) w Gdańsku ma się rozbudować, zespół Szczecin-Świnoujście także planuje zwiększenie swego terminalu kontenerowego - to wszystko powinno być motorem napędowym śródlądowej żeglugi towarowej, ale - czy rzeczywiście tak będzie i czy rozwój naszych portów morskich będzie współistniał z rozwojem portów śródlądowych ?
#2 | Jacek z Opola dnia 13.06.2017 21:23
Dzięki za te słowa.
Napisałem w tej sprawie właśnie , list do Pana Ministra
http://takdlaodry...odladowej/

Oczywiście jeden nie wystarczy. Trzeba więcej.
Kropla drąży skałę jeśli pada wielokrotnie.

Oto dwa z adresów mailowych do ministerstwa
MGMiŻŚ Marcin Białek <>
MGMiŻŚ Bartosz Faszczewski <>

Ci panowie rozdawali adresy na jednej z konferencji z prośbą o oddolne sygnalizowanie problemów i przedstawianie ciekawych koncepcji.
#3 | ango dnia 14.06.2017 21:04
Do tego Panie Jacku należy uwzględnić zapowiadany przekop przez Mierzeję Wiślaną - uważam, że otworzy on nowe możliwości dla Elbląga (przez Kanał Jagielloński i Nogat) można na Wisłę (w górę tej rzeki) transportować kontenery, a otwarcie przez Mierzeję powinno powinno spowodować odtworzenie żeglugi kabotażowej na linii Gdynia - Gdańsk - Elbląg, (uwzględniającej wielkość śluzy na przekopie), skąd nadwyżka kontenerów z tych dwóch morskich portów powinna być odprawiana przez Elbląg - a dalej albo Wisłą w górę jej biegu lub poprzez Kanał Brdy, Noteć i Wartę na Odrę (Wrocław, Opole, Brzeg, Koźle, Gliwice).
Przekop przez Mierzeję powinien zwiększyć atrakcyjność portu w Elblągu i spowodować jego lepsze wykorzystanie dotyczące przeładunku masy towarowej w ciągu dogi wodnej E70, a on sam (Elbląg) wcale nie musi być przedostatnim przystankiem przed Kłajpedą ...
#4 | barkaz4003 dnia 18.06.2017 23:53
Przekop przez Mierzeje jest zasadny ,zwiększy atrakcyjność akwenów Zalewu Wiślanego i atrakcyjności rzeki Elbląg oraz związanych z nią akwenów turystycznych [ Mazury ,Kanał Ostródzki bardzo fajnie] . Ale kontenery to nie ,Nogat ,Szkarpawa, Gdańska Głowa, Biała Góra,-OGRANICZENIA GABARytÓW- małe śluzy. Kontenery dochodzą do Portu Północnego baza kontenerowa ,nie widzę w planach terminalu przeładunkowego z maksi kontenerowców na mniejsze jednostki. Dlaczego miały by płynąć przez Zalew a nie od razu Wisłą w górę,w głąb Polski, a może i dalej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL