O rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej w czeskim BohuminieDrukuj

O rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej w czeskim BohuminieJerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w Forum Odrzańskim, które odbywa się w czeskim Bohuminie. Kolejna edycja polsko – czeskiej platformy dyskusyjnej dotyczy wzajemnej wymiany informacji o projekcie wydłużenia Odrzańskiej Drogi Wodnej o transgraniczny odcinek z polskiego Kędzierzyna-Koźle aż po czeską Ostrawę.

Wiceminister Jerzy Materna w swoim wystąpieniu przedstawił cele i priorytety przyjętego przez polski rząd dokumentu „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030”. Są nimi m. in.: doprowadzenie ODW do międzynarodowej klasy żeglowności i włączenie w europejską sieć dróg wodnych, rozbudowa międzynarodowych dróg wodnych E-70 (Odra-Wisła-Zalew Wiślany) oraz E-40 (Wisła-Brześć), uzyskanie poprawy warunków nawigacyjnych.

Sekretarz stanu w MGMiŻŚ podsumował bieżące działania resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń było podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę aktu ratyfikacyjnego „Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym”. Porozumienie zobowiązuje Polskę do dostosowania głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności. Przystąpienie do AGN potwierdza determinację rządu związaną z dążeniem do rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce.

Istotną inicjatywą było powołanie przy MGMiŻŚ Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych, który jest organem pomocniczym wspierający ministra w monitorowaniu procesów związanych z przygotowaniem inwestycji na śródlądowych drogach wodnych.
------------
Forum Odrzańskie (Oderské Forum) zostało zainicjowane w 2015 roku w celu wzajemnego przekazywania aktualnych informacji dotyczących przygotowań, które zmierzają do wydłużenia żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej o jej odcinek z Kędzierzyna-Koźle do Ostrawy i Mosnova, wraz z wynikającymi z niego korzyściami społeczno- gospodarczymi dla regionów przygranicznych.

Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorstw, administracji publicznej oraz społeczności obu państw.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ
#1 | Black Hawk dnia 01.06.2017 12:27
Jak na razie przy tak zdegradowanej Odrze to pobożne życzenia. Realizacji tego co w artykule ja i moi koledzy w tym autor raczej nie doczekamy ze względu na wiek..Ps. Kolego autorze masz wiadomość ode mnie na PW i maila. Odpowiedz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL