Będą pieniądze na dokończenie budowy stopnia wodnego w MalczycachDrukuj

Będą pieniądze na dokończenie budowy stopnia wodnego w MalczycachBędą pieniądze na dokończenie budowy stopnia wodnego w Malczycach. W ciągu najbliższych dwóch lat rząd ma przekazać 210 mln zł – zapowiada wiceminister środowiska. To pozwoli dokończyć inwestycję ważną dla ochrony przeciwpowodziowej i dla przywrócenia żeglowności na Odrze.

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej budowy stopnia wodnego w Malczycach. W spotkaniu uczestniczyli Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Teresa Szczerba.

Podczas konferencji Minister Gajda poinformował, że stopień wodny w Malczycach będzie funkcjonował już w 2019 roku. W tym roku na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu państwa 85 mln zł. Pieniądze są już na koncie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dzięki inwestycji możliwe będzie przeciwpowodziowe zabezpieczenie Dolnego Śląska. Umożliwiona zostanie również żegluga na Odrze na odcinku Brzeg Dolny – Malczyce. Wojewoda Paweł Hreniak podziękował Ministrowi Mariuszowi Gajdzie za współpracę i zaangażowanie w dokończenie inwestycji.

Budowa stopnia wodnego w Malczycach rozpoczęła się 20 lat temu. Dziś jednak w tym miejscu niewiele się dzieje. Inwestycja wciąż drożeje, a termin zakończenia prac wciąż jest przesuwany. Stopień wodny w Malczycach miał być gotowy w 2004 roku. Termin zakończenia prac wciąż był jednak przesuwany, głównie z powodu braku pieniędzy. – To tak naprawdę były kroplówki, kiedy wykonawca nie wiedział jakimi środkami do końca będzie dysponował, de facto te środki przychodziły pod koniec roku – informuje Teresa Szczerba, dyrektorka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

210 mln zł ma pozwolić na dokończenie inwestycji w ciągu dwóch lat – zapowiada wiceminister środowiska. Do tej pory budowa pochłonęła 900 mln zł. – Kosztorys z 1998 roku był rzędu 250 mln - 300 mln zł – przypomina Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Prace pełną parą ruszą lada dzień. – W tej chwili zaawansowanie prac to ok. 80%. Konieczne jest wykonanie tej zapory głównej, czyli tej przegrody na samej Odrze, na samej rzece – dodaje Mariusz Gajda, wiceminister środowiska. Budowa stopnia wodnego w Malczycach ma zapobiec powtórce powodzi z 1997 roku. Obiekt ma też przywrócić żeglowność na Odrze. – To jest odcinek przede wszystkim w górę rzeki od Brzegu Dolnego. Musimy poczynić kolejne inwestycje, kolejne stopnie wodne, to jest Lubiąż i Ścinawa, po kolei w kierunku Szczecina będziemy się posuwali – zapowiada wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Aby w pełni ochronić Dolny Śląsk przed powodzią trzeba zakończyć budowę zbiornika w Raciborzu. Ta inwestycja jest na półmetku.

#1 | darpo23 dnia 21.04.2017 07:27
Osiągnięcie całkiem niezłe Budowla ma szanse zmieścić się na pudle najdroższych i najdłużej trwających inwestycji w kraju. Pierwotny budżet przekroczony prawie 10-ciokrotnie , pierwotny termin realizacji będzie w 2019 świętować jubileusz 20-lecia budowy. Jak sobie pomyślę co w tym czasie mogliby zrobić holendrzy, niemcy, lub chińczycy, to jakoś tak przykro się robi.
#2 | baca_young dnia 21.04.2017 17:33
Trochę trwało nim przypomniano sobie o Malczycach,ale lepiej późno niż później.Jednak to nie jedyna śluza do wybudowania na Odrze i mam nadzieję,że o następnych ktoś myśli już dziś a nie w roku 2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL