Kapitał pali się do partnerstwa - Kanał Śląski i PPPDrukuj

Kapitał pali się do partnerstwa - Kanał Śląski i PPPRząd opublikował w tym miesiącu bazę zamierzeń inwestycyjnych, które mogą być zrealizowane w formule PPP. Na liście jest też przebudowa autostrady A18 Olszyna - Golnice oraz budowa Kanału Śląskiego i kaskady odcinka Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Nysy Łużyckiej (każdy z tych dwóch projektów jest wyceniany na 11 mld zł), a także polskiej ambasady w Berlinie. Inwestorzy finansowi liczą, że rozwój PPP umożliwi im długo wyczekiwane inwestycje w infrastrukturę. Uda się, jeśli dochody będą stabilne, a ryzyko podzielone uczciwie.

Fundusze i banki mają spore zasoby gotówkowe, które chcą przeznaczyć na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Brakuje jednak dobrych projektów. Po latach zastoju resort rozwoju jest zdeterminowany, by to zmienić. Partnerstwo publiczno-prywatne ma wreszcie ruszyć pełną parą i stać się jednym z motorów wzrostu gospodarczego.
- Zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych powoduje wzrost PKB, co napędza konsumpcję i dochody z podatków - mówi Paweł Szaciłło, dyrektor departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju. Kluczową rolę odegra Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Już teraz jest zaangażowany w projekty samorządowe, ale najbardziej interesuje go sześć inwestycji drogowych. Jest też obecny w projektach związanych z opieką senioralną, ciepłownictwem, gospodarką odpadami i infrastrukturą społeczną.

Banki i fundusze

- Jeśli administracja zmobilizuje się w kwestii PPP tak, jak przy organizacji EURO 2012, to jest szansa na znaczący wzrost inwestycji infrastrukturalnych w Polsce - komentuje Jarosław Błaszczak, prezes Ipopema Financial Advisory.

- Formuła PPP sprawdza się w wielu krajach, pozwalając szybko i efektywnie realizować szeroki zakres inwestycji publicznych. Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy - Meridiam właśnie utworzył nowy fundusz, dysponujący ponad 1 mld EUR na duże inwestycje w infrastrukturę publiczną w Europie, w tym w Polsce - mówi Peter Haykowski, zarządzający u nas funduszem Meridiam. Fundusze i banki przeanalizowały bazę projektów PPP, przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju.

- To dobry początek wyścigu. Kibicuję, by tych 145 zawodników dobiegło do mety - mówi Jarosław Błaszczak. Najchętniej zainwestowaliby w projekt, który na razie nie trafił na listę - budowę autostrady A1 na odcinku Częstochowa - Tuszyn. Emocje budzą też dwa projekty zabezpieczenia przeciwpowodziowego rzek, wycenione w sumie na 22 mld zł. Partner prywatny ma je w całości finansować, więc inwestorzy pytają o źródło dochodów.

- Część inwestycji będzie finansowana w formie opłaty za dostępność, czyli z bezpośrednich corocznych wypłat z budżetu dla prywatnego partnera w projekcie. Taki model powoduje, że budżet będzie w stanie unieść nawet stosunkowo wysokie wartościowo inwestycje - mówi Paweł Szaciłło. Inwestorzy podkreślają, że o powodzeniu zdecyduje przejrzyste określenie dochodów i podziału ryzyka.

- Publikacja listy to krok w stronę rozwoju PPP w Polsce. Mam nadzieję na zwiększenie liczby projektów samorządowych przystosowanych do realiów tego modelu. Najbardziej trafną pomocą rządową dla PPP będzie pomoc w pozyskaniu dobrych doradców dla samorządów, którzy przygotują projekty tak, by godziły interes inwestora z wymaganiami partnera publicznego. Ważne, by te projekty miały silne podstawy ekonomiczne i jasno określone stopy zwrotu oraz rozkładały ryzyko proporcjonalnie do zaangażowania każdej ze stron. To ułatwi również pozyskanie dobrego finansowania - mówi Łukasz Dziekoński z funduszu Marguerite.

Skala i standaryzacja

Inwestorzy chwalą rząd za zwiększenie wartości pojedynczego projektu. Do tej pory było bardzo dużo inicjatyw w skali mikro - projekty z nowej ministerialnej listy częściej mają skalę kilkuset milionów złotych. Rząd wspiera wybrane projekty, również finansując doradców, by stworzyć wzorzec dla innych. Zdaniem ekspertów, korzystne będzie grupowanie podobnych projektów w pakiety.

- Uruchomienie na szerszą skalę rządowych projektów PPP rozpowszechni wiedzę potrzebną do szerszego zastosowania tego modelu realizacji inwestycji w przyszłości. Liczymy na standaryzację - mówi Marcin Piasecki.

- Ważne jest stworzenie jednolitej metodologii analiz określających najkorzystniejszą dla sektora publicznego formułę realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego. Podmioty publiczne zwykle nie dysponują wewnętrznym know-how pozwalającym na przeprowadzenie tego typu analiz, a zatrudnienie doradców zewnętrznych podnosi koszty etapu przygotowawczego. W związku z tym faza analiz zazwyczaj jest pomijana - zauważa Sławomir Listkiewicz, dyrektor w departamencie instytucji finansowych i sektora publicznego w Banku Pekao.

Kwestia analiz, a konkretnie plan wprowadzenia negatywnego testu PPP, budzi emocje także w rządzie. Nie wszystkim resortom podoba się ta idea.

- Polityka rządu została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów z zastrzeżeniem, że dalszej dyskusji będzie poddana kwestia negatywnego testu PPP. Liczę, że w kwietniu zapadną ostateczne ustalenia dotyczące tej kwestii - mówi Paweł Szaciłło.

145 szans na inwestycje

Rząd opublikował w tym miesiącu bazę zamierzeń inwestycyjnych, które mogą być zrealizowane w formule PPP. Znalazło się w niej 145 projektów o łącznej wartości 48,4 mld zł. Liczebnie dominują inwestycje samorządowe, ale dziewięć projektów, które chce współfinansować rząd, ma szacunkową wartość 46 mld zł. Większość rządowych inwestycji dotyczy budowy dróg: S6 obwodnicy Trójmiasta, S6 Koszalin - Gdańsk, S10 Toruń - Bydgoszcz, S6 zachodniego drogowego obejścia Szczecina, A2 Siedlce - granica państwa (Kukuryki).

Na liście jest też przebudowa autostrady A18 Olszyna - Golnice oraz budowa Kanału Śląskiego i kaskady odcinka Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Nysy Łużyckiej (każdy z tych dwóch projektów jest wyceniany na 11 mld zł), a także polskiej ambasady w Berlinie. Znalazło się na niej też zagospodarowanie błoni Stadionu PGE Narodowego w Warszawie, wyceniane na 1 mld zł. Łączna wartość realizowanych dotychczas w Polsce projektów PPP wynosi 5,6 mld zł.


Podpis: Magdalena Wierzchowska
Żródło: PULS BIZNESU
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL