W Brukseli o rozwoju transportu multimodalnego w regionie Łaby i OdryDrukuj

W Brukseli o rozwoju transportu multimodalnego w regionie Łaby i OdryJerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, uczestniczył w konferencji, pt. Rola żeglugi śródlądowej w rozwoju transportu multimodalnego w Europie Centralnej, w Brukseli. Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Transportu landu Saksonii-Anhalt i Sekretariatu Generalnego Unii Izb Łaby Odry z Magdeburga. Konferencja odbyła się 15 i 16 marca 2017 r.

W trakcie konferencji minister Jerzy Materna przedstawił priorytety rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce w perspektywie do roku 2030 oraz informacje o podjętych działaniach. Zaznaczył, że resort podjął szeroką współpracę w celu szybkiego przywrócenia żeglowności na Odrze. Jednym z pierwszych efektów tych działań ma być uruchomienie w najbliższym czasie dostaw węgla Odrzańską Drogą Wodną, na odcinku Port Gliwice – Elektrownia Opole.

- Pracujemy nad przygotowaniem studiów wykonalności dla najważniejszych projektów inwestycyjnych. W bieżącym roku spodziewamy się pierwszych cząstkowych raportów. Wszystkie podejmowane przez resort działania mają na celu przywrócenie żeglowności na polskich śródlądowych drogach wodnych. – powiedział wiceszef resortu.

Minister poinformował uczestników spotkania, że 6 marca 2017 r. Prezydent RP ratyfikował konwencję AGN (Europejskie Porozumienie w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Znaczeniu Międzynarodowym). Konwencja ta nakłada na nasz kraj szczególne obowiązki, będące w kompetencji ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej. Minister docenił zainteresowanie niemieckich środowisk gospodarczych użeglowieniem Odry, podkreślił intensywną współpracę z Czechami w ramach Grupy Roboczej ds. połączenia Dunaj-Odra-Łaba.

Istotną częścią wydarzenia był wyjazd studyjny do belgijskiej miejscowości Kortrijk położonej nad rzeką Leie. Kortrijk posiada dostęp do Morza Północnego przez kanał Kortrijk-Bossuit. Celem wizyty było zapoznanie się na miejscu z budową Kanału Sekwana-Skalda, łączącego Paryż z Morzem Północnym. W najbliższym czasie w ramach tego wielkiego przedsięwzięcia planowane są prace na odcinku Compiegne-Cambrai, który stanowi brakujące ogniwo tego połączenia. Realizowana inwestycja jest projektem międzynarodowym. Doświadczenia przy jej realizacji mogą być pomocne przy planowaniu modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia Dunaj-Odra-Łaba.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele Polski, Niemiec i Czech. Reprezentowane były środowiska gospodarcze i administracja, a także parlamentarzyści i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL