Prezydent RP ratyfikuje Porozumienie AGNDrukuj

Prezydent RP ratyfikuje Porozumienie AGNW najbliższy poniedziałek (6 marca) Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze akt ratyfikacyjny „Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym”(AGN). W wydarzeniu weźmie udział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 w Pałacu Prezydenckim.

Porozumienie AGN ma na celu rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie. Sieć ujęta w Porozumieniu AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km, które łączą porty ponad 37 krajów europejskich.

We wrześniu ubiegłego roku rozpoczął się proces uzgodnień międzyresortowych w sprawie przystąpienia Polski do porozumienia AGN. W październiku Beata Szydło, szefowa rządu podpisując uchwałę na Radzie Ministrów, skierowała ją do Sejmu RP. 14 grudnia 2016r. Sejm RP dokument przyjął, następnie w styczniu 2017r zatwierdził go Senat. 23 stycznia 2017r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji Porozumienia AGN.

Porozumienie AGN zobowiązuje Polskę do dostosowania naszych głównych dróg wodnych do co najmniej IV klasy żeglowności. Klasy niższe nie uprawniają do korzystania ze środków TEN-T (transeuropejskie korytarze transportowe UE). Aby skorzystać z unijnych funduszy TEN-T, nasze główne drogi wodne muszą mieć parametry właśnie IV klasy żeglowności (głębokość tranzytowa na szlaku min. 2,5 m).

Porozumienie wskazuje również dziesięć lokalizacji portów śródlądowych o międzynarodowym znaczeniu: Świnoujście, Szczecin, Kostrzyn, Wrocław, Koźle, Gliwice, Gdańsk, Bydgoszcz, Warszawa, Elbląg.

Biuro Prasowe MGMiŻŚ - foto: archiwum ŻŚ
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL