Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Dwa nowe lodołamacze zabezpieczą wiślany Zbiornik WłocławskiDrukuj

Dwa nowe lodołamacze zabezpieczą wiślany Zbiornik WłocławskiDo 2019 r. powstaną dwa nowoczesne lodołamacze z sondą do monitorowania dna rzeki i panelami fotowoltaicznymi, które zimą będą zabezpieczały Zbiornik Włocławski, największy sztuczny akwen w Polsce, rozciągający się na Wiśle od Płocka do Włocławka.

Nowe lodołamacze zastąpią wysłużone jednostki, znajdujące się we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Koszt ich budowy szacowany na ok. 42 mln zł zostanie dofinansowany ponad 35,7 mln zł z UE.

Dwa nowoczesne lodołamacze o mocy 1200 i 800 KM będą mogły pełnić jednocześnie funkcje holowników. Obecnie przygotowywany jest przetarg na projekt i budowę tych jednostek - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń.

„Lodołamacze mają powstać do końca 2019 r. Będą to nowoczesne jednostki, które zastąpią obecne, 30-letnie lodołamacze. Statki będą pracowały na Zbiorniku Włocławskim. Celem budowy tych jednostek jest prowadzenie osłony przeciwpowodziowej w sezonie zimowym na zbiorniku” – podkreśliła Tomoń.

Jak zaznaczyła, nowe lodołamacze „będą dodatkowo wyposażone w sondę wielowiązkową, która pozwoli monitorować dno zbiornika”.

Tomoń dodała, że nowo wybudowane "lodołamacze zostaną wyposażone w panele fotoelektryczne, co wpłynie na zmniejszenie zużycia prądu głównie podczas postoju”. „Jednostki wyposażone będą w oświetlenie ledowe i napędzane będą silnikami spalinowymi, które spełniają obowiązujące normy środowiskowe” – zapowiedziała.

Umowa na realizację projektu: „Budowa dwóch lodołamaczy dla potrzeb osłony przeciwpowodziowej na terenie RZGW w Warszawie” została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w listopadzie 2016 r.

Zbiornik Włocławski rozciąga się na Wiśle od Płocka (Mazowieckie) do zapory we Włocławku (Kujawsko-pomorskie). Akwen ten, o długości 58 km i szerokości od 1,2 do 2 km, powstał z końcem lat 60. XX wieku, w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

Każdego roku, zimą przy tamie we Włocławku stacjonują lodołamacze, których zadaniem jest - w zależności od potrzeb, warunków pogodowych i sytuacji na Wiśle - udrożnienie koryta rzeki poprzez wycinanie w pokrywie lodowej rynny o szerokości od 400 do 600 m, co umożliwia to swobodny przepływ wody oraz kry lodowej i przeciwdziała w ten sposób powstawaniu zatorów lodowych, grożących powodzią.

Obecnie przy włocławskiej zaporze pozostaje w gotowości sześć jednostek: „Gepard”, „Lew”, „Jaguar”, „Niedźwiedź”, „Bawół” i „Mors” - będą one tam stacjonowały do 15 marca. Lodołamacze te od 2015 r. są własnością warszawskiego RZGW, który przejął te jednostki od tamtejszego Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego.

RZGW w Warszawie, jako państwowa jednostka budżetowa, nadzoruje obszar o powierzchni ponad 111 tys. km kw., czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski, w tym region środkowej Wisły i regiony wodne rzek: Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie. Do zadań RZGW należy m.in. nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL