Będzie rewizja TEN-T przed rokiem 2023?Drukuj

Będzie rewizja TEN-T przed rokiem 2023?Odpowiedzialni za żeglugę śródlądową ministrowie z Polski, Czech i Słowacji podpisali w Warszawie memorandum, którego celem jest jak najszybsze przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, Łabie i Dunaju oraz przekonanie do finansowania tego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej.

Memorandum w tej sprawie podpisali w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister transportu Czech Dan «ok oraz minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek.

Polska prezydencja w Grupie V4 założyła, że żegluga śródlądowa ma szczególne znaczenie w ramach kooperacji, a efektem tego stało się podpisanie memorandum o współpracy w łączeniu Odry, Dunaju i Łaby w jeden szlak żeglugowy. Wkrótce ma powstać grupa robocza, która przygotuje plany wspólnego przedsięwzięcia.

Minister Gróbarczyk zapowiedział, że "pierwszym krokiem będzie wspólna aplikacja do Komisji Europejskiej o rewizję planu TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa - przyp. CP PAP)". V4 będzie przekonywać Komisję Europejską, aby szlak wodny Odra-Dunaj-Łaba jak najszybciej wpisać do TEN-T.

Aktualnie sieć TEN-T jest rozwijana na podstawie ustaleń z 2013 roku. KE zakłada, że wytyczne umożliwiające nową falę inwestycji w TEN-T będą obowiązywać dopiero po roku 2023. Jednak minister Gróbarczyk chciałby to przyspieszyć. "Chcemy przygotować taką aplikację znacznie wcześniej, żeby rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską co do realizacji naszych wspólnych koncepcji" - zapowiedział.

Podpisanie memorandum jest "szalenie istotnym wydarzeniem" - ocenił wiceminister rozwoju narodowego Węgier László Mosóczi. Wyraził jednocześnie nadzieję, że Węgrom uda się dołączyć do tego memorandum, porozumieć z Serbią i - jak powiedział - "pewnego dnia uda się stworzyć jeden, europejski system żeglugi śródlądowej".

László Mosóczi zwrócił uwagę, że do 2050 roku Europa będzie musiała zredukować emisję dwutlenku węgla i przenieść znaczną cześć transportu towarów z dróg na kolej i rzeki. Według niego "aby osiągnąć ten cel sprawą bardzo istotną jest rozwój śródlądowych, rzecznych dróg transportowych". Taki system umożliwiłby połączenie między centrami logistycznymi, głównymi ośrodkami przemysłowymi i miejskimi.

Czeski minister transportu Dan «ok przypomniał, że jego rodacy od ponad stu lat marzą o tym, żeby połączyć trzy morza regionu poprzez rzeki Dunaj, Odrę i Łabę. "Mam nadzieję, że to marzenie uda nam się zintensyfikować" - powiedział. Memorandum jest w jego ocenie "początkiem dobrego projektu, gwarantującego współpracę z krajami ościennymi”. Dan «ok dodał, że czeskie Ministerstwo Transportu zamówiło już studium wykonalności połączenia żeglugowego Dunaj-Odra-Łaba, a wyniki będą gotowe w pierwszej połowie 2018 roku. Czechy liczą, że Odra po polskiej stronie będzie w pełni żeglowna. "Będziemy zainteresowani docieraniem do portów bałtyckich" - podkreślił.

Minister transportu i budownictwa Słowacji Arpad Ersek wyraził przekonanie, że memorandum pomoże w integrowaniu się z Europą i jest szansa, że Unia Europejska pomoże w realizacji tych planów. Podkreślił, że zalety żeglugi śródlądowej nie są dostatecznie wykorzystywane, a "naszym zadaniem jest, aby Dunaj był wykorzystywany przez 300 dni w roku w górę i w dół, również dzięki rozbudowie portów rzecznych". Zwrócił też uwagę, że Słowacja liczy na możliwości wykorzystania rzeki Wag, wzdłuż której są skoncentrowane ośrodki przemysłowe.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL