Przegląd resortów - MGMiŻŚ pod lupą PremieraDrukuj

Przegląd resortów - MGMiŻŚ pod lupą PremieraJak poinformowała premier Szydło, w ciągu ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło odbudowę sektora stoczniowego i uporządkowanie gospodarki morskiej. Realizowało też działania, które mają doprowadzić do ożywienia gospodarczego północnej Polski, a także żeglugi śródlądowej.

- Te wszystkie plany i projekty, które zostały przygotowane, będą przekładały się na konkretne realizacje – powiedziała szefowa rządu.

- Przemysł stoczniowy jest najistotniejszym dla funkcjonowania naszej gospodarki morskiej. Drugim elementem jest żegluga, bliskiego i dalekiego zasięgu. Tutaj największy nacisk będziemy stawiali na odbudowę żeglugi śródlądowej – zadeklarował minister Gróbarczyk. Dodał, że bardzo ważne są polskie porty i ich rozwój, a także wcześniej niedoceniane rybołówstwo.

Ministerstwo gospodarki morskiej przygotowało projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych w pierwszych miesiącach swojej działalności. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku. Zapewnia konkurencyjne zasady funkcjonowania przemysłu okrętowego. Marek Gróbarczyk mówił również o tym, że niedawno nastąpił symboliczny powrót Stoczni Szczecińskiej do Szczecina.

- To oczywiście mały krok na drodze do przywrócenia naszych zdolności produkcyjnych, ale niezwykle ważny, bo stworzyliśmy niezwykle mocną grupę – stwierdził. Szef resortu gospodarki morskiej poinformował, że wkrótce rozpocznie się budowa dwóch promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

- Mamy nadzieję, że rozmowy i kontrakt zostanie podpisany w marcu, tak, aby w drugim kwartale tego roku położyć symboliczną stępkę pod budowę nowego promu – powiedział. Wg niego rozpoczęcie budowy nowego promu będzie jednocześnie początkiem cyklu odbudowy polskich stoczni.

Minister Gróbarczyk mówił o rozpoczęciu procesu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W trakcie jest wyłanianie wykonawcy studium wykonalności oraz tworzenie raportu oddziaływania na środowisko. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Oprócz zadań związanych z odbudową przemysłu stoczniowego priorytetem resortu jest wsparcie dla rybaków.

- Przygotowujemy się do powołania kilku szkół żeglugi śródlądowej. Odbudujemy szkolnictwo zawodowe – zapowiedział minister Marek Gróbarczyk. Deklarował, że realizowane przez ministerstwo przedsięwzięcia wpisują się w "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" i w koncepcję reindustrializacji kraju.

Już niebawem dojdzie również do ratyfikacji konwencji AGN dotyczącej sieci europejskiego systemu dróg wodnych w ramach transeuropejskiej sieci transportowej. Przystąpienie do Porozumienia AGN wpisuje się w realizację strategii związanej z rozwojem całego sektora żeglugi śródlądowej.

źródło: premier.gov.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL