Prawo wodne czy wodne bezprawie?Drukuj

Prawo wodne czy wodne bezprawie?Nie da się ukryć, że Prawo Wodne - przy którym tak pilnie pracował od bodajże 2011 roku wiceminister Gawłowski - do dziś nie doczekało się ostatecznej, klarownej wersji. Wpychano doń tysiące poprawek i poprawek do poprawek (w tym tzw. Masterplanów) a efekt jest taki, że Polska de facto nie wdrożyła zaleceń Unii Europejskiej w kwestii gospodarowania wodami (Ramowa Dyrektywa Wodna) http://wyborcza.biz/biznes/1,147752,21204769,rzad-nie-wdrozyl-dyrektywy-wodnej-czy-stracimy-3-5-mld-euro.html .

O ile poprzednicy wiceministra Gajdy (wspomniany Gawłowski i prezes KZGW Sumisławski) skupili się na tym jak skutecznie wyrugować żeglugę z polskich rzek i jak najwięcej przy tym zarobić (tzw. reforma gospodarki wodnej) - o tyle obecnie bój idzie o to, czy dać ministrowi d/s żeglugi kompetencje nad tymi wodami, które są istotne transportowo. Obecna p.o. prezesa KZGW Iwona Koza jest takiemu rozwiązaniu przeciwna i chce do pomocy zaprząc WWF z jego pieniędzmi i kupionymi za nie ekspertami. Zapewne będzie przekonywać wiceministra Gajdę, że żegluga jest nieopłacalna więc przekazywanie zarządu nad drogami wodnymi ministrowi d/s żeglugi śródlądowej jest bez sensu.

Natomiast Prawo Wodne pozostawiono niemal bez zmian a na użytek spełnienia warunków Ramowej Dyrektywy Wodnej próbuje się obecnie stworzyć jakiś nowy podmiot pod nazwą "Wody Polskie" i opracowując gigantyczne (w objętości stron) Plany Gospodarowania Wodami:

1) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1911 - aktualizacja PGW dla dorzecza Wisły (10633 strony w 33 plikach pdf)

2) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1967 - aktualizacja PGW (aPGW) dla dorzecza Odry (7053 strony w 19 plikach pdf)

3-10) aktualizacje Planów gospodarowania wodami w innych dorzeczach na obszarze kraju (stron nie zliczę, ale mniej)

11) obwieszczenie o sprostowaniu błędu w zakresie zał. nr 2 do aPGW dla dorzecza Wisły (jedyne 2500 stron w 1 tylko pliku pdf)

To zakrawa na absurd. Nikt - nawet ich autorzy nie jest w stanie tego przeczytać a co dopiero zrealizować w odpowiednim czasie. Nie są też w stanie zrekompensować uchybień Polski w zakresie pełnego wdrożenia RDW, a zwłaszcza zwrotu kosztów usług wodnych. A przecież Polska zapewniła pisemnie Komisję Europejską, że wszystko jest OK.

Dlaczego nie korzysta się ze sprawdzonych, europejskich wzorców (np. niemieckich, holenderskich) i zamiast jednego, centralnego urzędu wodno-żeglugowego tworzy się niezbyt przystające do zakresu działań ciało na wzór Lasów Państwowych, które przecież nie tworzą infrastruktury transportowej czy przeciwpowodziowej - co najwyżej "odlesiają" tereny pod nią.

Prawo Wodne jest wykładnią dla wielu innych przepisów - w tym przepisów żeglugowych. Brak jednolitej, sensownej i klarownej jego wersji zawiesza także nowelizację niektórych innych aktów prawnych. Im dłużej zaś trwa ten stan zawieszenia - także w sprawie kompetencji ministra d/s żeglugi śródlądowej - tym bardziej oddala się wizja reaktywacji żeglugi śródlądowej jako pełnoprawnej gałęzi transportu wewnątrz lądu. Czy właśnie o to chodzi?

kpt. ż.ś. A. Podgórski
#1 | bizon53 dnia 10.01.2017 18:30
No właśnie o to chodzi ! A dlaczego ? Bo nie ma na to kasy. Inwestycje albo rozdawnictwo. Wybrano to drugie bo przyciąga wyborców a slajdy Morawieckiego p.t."Plan" można w buty sobie wsadzić. Nawet legalnie uchwalonego budżetu nie mamy a P. Min. Morawiecki gdzieś zniknął. Szkoda mi tylko Min. Gróbarczyka, bo chce zrobić coś dobrego dla żeglugi, ale wydaje mi się, że to będzie walenie głową w beton.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 100% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL