Lodołamacze "Andrzej" i "Stanisław" śpią snem zimowymDrukuj

Lodołamacze "Andrzej" i "Stanisław" śpią snem zimowymJak się dowiadujemy podczas ostatnich dni przedłużonego i mroźnego weekendu pokaźna przecież flota lodołamaczy RZGW Szczecin smacznie spała. Zgodnie z ogłoszonymi komunikatami z dnia 9.01.2017 pozamykano wszystkie drogi wodne będące w administracji RZGW Szczecin z powodu "gwałtownego rozwoju zjawisk lodowych".

Idące z Zachodniej Europy w kierunku Odry statki śródlądowe prowadzone są w asyście lodołamacza niemieckiego kanałem Ho-Fri-Wa i dotrą zapewne do miejsca połączenia z Odrą Zachodnią, gdzie będą musiały czekać na poprawę pogody i/lub przebudzenie się floty polskich lodołamaczy.

Powstaje pytanie w jakim celu zbudowano za ponad 35 mln zł te "flagowe, ultranowoczesne" lodołamacze o wyszukanych imionach - rozpoznawanych doskonale jako "Kreft" i "Gawłowski" , po co przejęto lodołamacze z PBH Odra 3, skoro - zamiast przeciwdziałać powstawaniu powłoki lodowej - czeka się, aż Odra całkowicie zamarznie a następnie z kolei czeka się na wyższe temperatury aby "akcja lodołamania" miała sens.

Abstrahując już od fachowości załóg lodołamaczy, które w ubiegłym sezonie doznały wielu awarii - w tym amputacji pod mostem masztu na najnowszym z nich - kłania się fachowość zarządcy dróg wodnych, który - mimo prognoz i ostrzeżeń, wydawanych przez IMGW - spokojnie pozwala Odrze zamarznąć, by potem powiedzieć, że "przy tych temperaturach łamanie lodu nie ma sensu i trzeba czekać na odwilż".

Po co te wszystkie, związane np. z przebudową mostu w Podjuchach argumenty, że stan techniczny przęsła zwodzonego jest istotny właściwie jedynie dla "sprawnej akcji lodołamania" skoro ta akcja nie jest ani sprawna, ani skuteczna. Czy zarządca drogi wodnej zacznie w końcu rozumieć znaczenie tego czym jest "akcja przeciwlodowa", czy będzie czekać na odwilż aż skostniałe szare komórki odtają?
#1 | Kapitan Krzysiu dnia 09.01.2017 13:40
Może trzeba zbudować kolejny super-lodołamacz "Iwona"? Ten będzie gryzł lód i wydalał trawę aby problem rzek żeglownych zniknął raz na zawsze....
#2 | Apis dnia 09.01.2017 19:25
Niczego nie zdjęto - dodano dziś jeszcze jeden.
#3 | Odrzak dnia 10.01.2017 00:55
W Szczecinie wiosna. Zestaw pchany "Janko" ma szansę dojścia do Szczecina. RZGW Szczecin zdjęło komunikaty lodowe ze swej strony. Brawo dziękujemy.
Pozdrawiam.
#4 | Barthazz dnia 10.01.2017 08:36
Prosto z pokładu.
Zestaw pchany "Janko" utknął na Odrze Zachodniej na kilometrze 25.6km tuż po przejściu Autostrady wczoraj o godzinie 18:30. Właśnie dotarł na miejsce niemiecki lodołamacz "Usedom" natomiast drugi już polski "Dzik" udrażnia Węzeł Szczeciński.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL