Wojewoda potwierdził: otwarcie Zbiornika Świna Poręba na początkDrukuj

Wojewoda potwierdził: otwarcie Zbiornika Świna Poręba na początkWojewoda małopolski Józef Pilch potwierdził na sesji Rady Powiatu otwarcie w pierwszym kwartale 2017 roku Zbiornika Świnna Poręba, czyli Jeziora Mucharskiego. Na uroczystości ma przyjechać szefowa rządu Beata Szydło.

W środę (7.12) podczas sesji Rady Powiatu Wadowickiego omawiano sprawę inwestycji i budowy Zbiornika Świnna Poręba. Na sesji obecni byli posłowie Marek Polak (PiS), Józef Brynkus (Kukiz '15) oraz wojewoda małopolski Józef Pilch. Zaproszenie otrzymali też premier Beata Szydło, senator Andrzej Pająk, oraz posłowie Ewa Filipiak, Jarosław Szlachetka i Zbigniew Biernat, jednak nie pojawili się na spotkaniu, tłumacząc się obowiązkami.

Marek Polak omówił historię zbiornika, krytykując przy okazji otwarcie zapory w 2015 przez ówczesną wiceminister środowiska Dorotę Niedzielę jako niesmaczny żart. Wójt gminy Mucharz Wacław Wądolny apelował do obecnych o pomoc finansową dla gminy na inwestycje związane z zagospodarowaniem terenów przy zalewie.

Najważniejszą wiadomością jest jednak potwierdzenie przez wojewodę małopolskiego Józefa Pilcha otwarcia zbiornika i zakończenia wszystkich prac wokół przyszłego Jeziora Mucharskiego. Jak poinformował, w pierwszym kwartale 2017 roku premier Beata Szydło przyjedzie do Świnnej Poręby na oficjalne uroczystości otwarcia zbiornika.

Przypomnijmy, że w lipcu tego roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dostał zgodę marszałka małopolski na piętrzenie i retencjonowanie wód rzeki Skawy na zbiornika. RZGW może napełnić stopniowo sztuczne jezioro w ramach pierwszego napełnienia do poziomu wody 305 metrów nad poziom morza - w sumie 2 metry mniej niż przewidziana w projekcie standardowa wysokość wod. Aktualnie trwa ostatni etap niezbędny do funkcjonowania inwestycji: budowa nowej drogi, 2,5 kilometrowego odcinka, który połączy Świnną Porębę z Zagórzem. Ma ona być otwarta na początku przyszłego roku.

Budowę Zbiornika Świnna Poręba rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zbiornik pod nazwą Jezioro Mucharskie będzie się rozciągał od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu.

Wokół przyszłego zbiornika powstaje szereg inwestycji turystycznych ale i nie tylko. Powstałe obok korony zapory Gospodarstwo Rybackie RZGW będzie w przyszłości największym tego typu ośrodkiem w Małopolsce. Jego celem będzie hodowla zagrożonych gatunków ryb na potrzeby nie tylko Jeziora Mucharskiego ale i rzek. Ośrodek będzie wylęgarnią dla 6 ton narybku rocznie, a jego docelową produkcję ocenia się na 100 ton ryb rocznie. Ma tutaj także powstać łowisko komercyjne. Przy zaporze będzie również funkcjonować elektrownia wodna wyposażona w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW.

Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły Jezioro Mucharskie, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów 300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to 2,5 mld zł.

http://www.wadowi...-2017-roku
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL