336 mln zł na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznychDrukuj

336 mln zł na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznychRusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych w 2017 r. - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Resort z rezerwy subwencji ogólnej przeznaczy na ten cel 336 mln zł.

Jak przypomniano w komunikacie, środki rezerwy subwencji ogólnej przeznaczane są na dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu. Ponadto, przeznaczane są także na utrzymanie rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę. Mogą też być wykorzystywane do remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu.

W 2016 r. dofinansowanie uzyskały inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy obiektów inżynierskich, którym nadane zostały jednolite numery inwentarzowe, posiadają pozwolenie na budowę oraz zadania remontowe dróg i obiektów inżynierskich na drogach krajowych i wojewódzkich w miastach na prawach powiatu.

W 2017 r., oprócz tych zadań dofinansowanie będzie można dostać na budowę lub przebudowę dróg zapewniających dojazd pojazdów ciężkich do miejsc załadunku i wyładunku, np. centrów logistycznych, terminali przeładunkowych itp. Jak wyjaśniło MIB, nowy rodzaj inwestycji pozwoli na dostosowanie drogi do nacisku 11,5 tony na oś.

Wnioski o dofinansowanie można składać do 10 lutego 2017 r.

Rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Corocznie środki dzielone są według ustalonych kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Rezerwa jest tworzona co roku w budżecie państwa na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dysponentem środków jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego.

W 2016 r. MIB przeznaczyło na dofinansowanie inwestycji drogowych i rzecznych 336 mln zł, które w całości wykorzystano. 27,3 mln zł trafiło do 12 województw, 120,6 mln zł przekazano 119 powiatom, a 38 prezydentów miast na prawach powiatów otrzymało dofinansowanie na 165,1 mln zł, zaś prezydent Świnoujścia na utrzymanie rzecznej przeprawy promowej 23 mln zł.

Poziom dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej to 50 proc. wartości danego zadania.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL