Flisacy podarowali św. Barbarze srebrne wotumDrukuj

Flisacy podarowali św. Barbarze srebrne wotumGłówną częścią obchodów 25. rocznicy reaktywacji Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary w Ulanowie była Eucharystia odprawiona w kościele pod wezwaniem patronki flisaków. Przewodniczył jej bp Edward Frankowski, który też skierował do flisackiej braci słowo Boże. Słuchali go także licznie zgromadzeni goście, w tym zaprzyjaźnieni flisacy z Pienin.

– Modlimy się dziś za was, gdyż wasza praca wymaga wielkiej sprawności i umiejętności oraz hartu ducha. Potrzebujecie więc więcej Bożego błogosławieństwa. Jednocześnie gratulujemy wam kontynuacji tych pięknych flisackich tradycji – powiedział biskup.

Flisacy przekazali św. Barbarze srebrne serce – dziękczynne wotum za 25 lat działalności bractwa po reaktywacji. Zostanie ono umieszczone przy ołtarzu patronki flisaków.

W części oficjalnej obchodów, która odbyła się w Gminnym Domu Kultury, wręczono certyfikaty sześciu nowym flisakom. Wystąpił Chór Ulanowski, koncertowali flisacy z Pienin, zaprezentowała się także kapela flisacka z Ulanowa.

– Rok 2016 jest dla Ulanowa szczególny. W tym roku bowiem przypada czterechsetlecie nadania praw miejskich przez króla Zygmunta III Wazę oraz 25-lecie reaktywacji działalności naszego bractwa. Obie te rocznice splatają się nierozerwalnie z flisactwem, wokół którego koncentrowała się w najlepszych latach miasta aktywność gospodarcza jego mieszkańców. Od ćwierćwiecza na straży flisackich tradycji Ulanowa stoi Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary, które jest spadkobiercą bractwa powstałego w XVIII wieku. Jego staraniem, flisactwo zostało wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO – powiedział cechmistrz bractwa Kamil Chmielowski.

2 grudnia w MDK w Stalowej Woli zaprezentowany został film pt. „ Flisackie tradycje Ulanowa”, który nakręcono podczas flisu Jarosław – Ulanów, na przełomie czerwca i lipca tego roku.

http://sandomierz...eaktywacja
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL