Pomnik Odry odsłoniętyDrukuj

Pomnik Odry odsłoniętyNa bulwarze Włostowica blisko Przystani Kardynalskiej, stanął pomnik Odry. Na płaskorzeźbie wyżłobiono koryto Wrocławskiego Węzła Wodnego, który mogą wyczuć pod palcami osoby niewidome i niedowidzące. Są także zaznaczone ważniejsze miejsca w mieście i budowle hydrologiczne. W realizacji są też inne pomysły, które zareklamują wrocławianom Odrę i jej nabrzeża. Mamy szansę na szybkie otwarcie śluzy Mieszczańskiej i tramwaj wodny.

Pomysł, by we Wrocławiu stanął pomnik Odry, zrodził się w głowie Kamila Zaremby trzy lata temu. – Chcieliśmy pokazać, że to rzeka stworzyła to miasto, a nie na odwrót – mówi Zaremba. Trudno o większego miłośnika Odry w tym mieście. Kamil Zaremba nie dość, że mieszka w domu na wodzie, to jeszcze założył edukującą dzieci fundację Onwater.pl. Tłumaczy dzieciom, skąd się bierze rzeka, co nam daje i jak możemy z niej korzystać. Właśnie z członkami fundacji zaprojektował pomnik Odry, by mogły dowiedzieć się o niej więcej także osoby niewidome i niedowidzące.

Pomnik Odry to model edukacyjny: na sporej płaskorzeźbie wyżłobione jest koryto Wrocławskiego Węzła Wodnego. Można wodzić po nim palcami i odczytać przebieg rzeki. Są także opisy w języku Braille'a. Na mapie znajdziemy ważne miejsca w mieście, np. Rynek i budowle hydrologiczne. Są planowane lekcje z wykorzystaniem nowego pomnika, które będzie można prowadzić z dziećmi niedowidzącymi i niewidomymi.

Pomnik odsłonili m.in. Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej, Paweł Rańda – medalista olimpijski w wioślarstwie i radny miejski, Joanna Przybyszewska z urzędu marszałkowskiego i Waldemar Lisowski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej: gazetawroclawska.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL