Uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła w SzwecjiDrukuj

Uczniowie Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła w SzwecjiW dniach 25-28 listopada grupa 23 uczniów z klasy III i IV Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią wraz z opiekunami udała się na bardzo atrakcyjną pod kątem dydaktycznym wycieczkę przedmiotową, której głównym celem było zwiedzenie Gdyni oraz szwedzkich miast Karlskrone i Kalmar. Wycieczka odbyła się wspólnie ze studentami kierunku Rewitalizacja dróg wodnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W pierwszym dniu wycieczki wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu wystawy w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wystawa pod tytułem „Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-lecia czyli Trzymajmy się morza!” ukierunkowana jest od strony historycznej na tle konkretnych obszarów jej działalności. Tematyka obejmuje m. in. współdziałanie Ligi z Marynarką Wojenną RP, gospodarkę morską, działaczy i entuzjastów Ligi, symbolikę i działalność oraz formy wychowania morskiego. Wystawę otworzyli: Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Pan Andrzej Królikowski, Rektor Komendant AMW Pan Tomasz Szubrycht, przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a następnie reprezentujący Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła kpt. ż.ś. Grzegorz Nadolny oraz uczeń kl. III TŻŚ Piotr Korkosz. W tej jedynej w Polsce uczelni mieliśmy okazję zobaczyć również zaplecze dydaktyczne tj.: symulator operacyjny mostka nawigacyjnego, symulatory i trenażery do strzelań bronią małokalibrową i rakietami oraz stanowiska symulacyjne obsługi łodzi podwodnej, które mieszczą się w posadowionym przed szkołą okręcie podwodnym klasy koben.

Wieczorem mieliśmy jeszcze okazję przebywać na Skwerze Kościuszki, gdzie podziwialiśmy okręt – muzeum ORP Błyskawica oraz żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy okręty stacjonujące w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Szczególne wrażenie zrobiły na uczniach okręty podwodne. Zwiedziliśmy m. in. okręt podwodny klasy kilo ORP „Orzeł” oraz jeden z okrętów klasy koben ORP „Sęp”. Dodatkowo tego dnia odwiedziliśmy Kapitanat Portu w Gdyni, gdzie mogliśmy przyjrzeć się jak działa system kontroli ruchu statków (VTS - Vessel Traffic Service).

Głównym celem wyjazdu było zabytkowe miasto Karlskrona w Szwecji. Podróż odbyła się na pokładzie promu pasażersko – samochodowego „Stena Spirit”,a powrót na bliźniaczym promie „Stena Vision” armatora Stena Line. Uczniowie mieli tym samym doskonałą okazję zwiedzenia dużej morskiej jednostki pływającej i zobaczenia wyposażenia pokładowego. Dla niektórych uczniów rejs był prawdziwym chrztem morskim, podczas rejsu bowiem wzburzone morze wyraźnie statkiem kołysało.

W Karlskronie, leżącej na trzydziestu trzech wyspach, spędziliśmy pół dnia. Głównym naszym celem do zwiedzania było MarinMuseum – Muzeum Morskie. Jedną z większych jego atrakcji jest podwodny tunel, z którego można z bliska podziwiać wrak żaglowca leżącego na dnie morza od ponad 300 lat. Ponadto w muzeum znajdują się rekonstrukcje łodzi, kolekcja galionów, czyli rzeźb umieszczanych na dziobach okrętów, kolekcja broni, muszkietów, armat, gry multimedialne, symulatory, itp. Dużo jest scen przedstawiających wydarzenia historyczne, które ukazują rozwój Marynarki Wojennej od najdawniejszych do teraźniejszych czasów. Pod dachem zwiedzić można również łódź podwodną HMS Neptun. To jednostka klasy Näcken, która była w służbie szwedzkiej marynarki w latach 1980 – 1998. Obok prezentowana jest pierwsza szwedzka łódź podwodna. Nazywa się Hajen (Rekin) i została zwodowana w 1904 roku. Na zewnątrz muzeum zacumowane są szwedzkie okręty wojenne na „emeryturze”, m. in. trałowiec Bremön, Torpedowiec T 38, kuter rakietowy Västervik.

Po samym mieście oprowadzała nas pani przewodnik. Podziwialiśmy zabytkowy ratusz miejski, Kościoły Fryderyka i Admiralicji oraz dzielnicę kolorowych drewnianych domów, charakterystycznych dla regionu Skandynawii.

Po zwiedzeniu Karlskrony udaliśmy się autokarem do miejscowości Kalmar, w której mogliśmy podziwiać piękno tamtejszej Katedry i zamku kalmarskiego. Poza tym przejechaliśmy przez Most Olandzki na Cieśninie Kalmarskiej łączący wyspę Olandia ze stałym lądem.

Do Nakła uczniowie wrócili usatysfakcjonowani tym co zobaczyli podczas wycieczki. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Grzegorz Nadolny i Paweł Ciereszko.


Tekst i zdjęcia: Paweł Ciereszko
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL