Polsko-czeskie spotkanie dot. ochrony powierza i gospodarki wodnejDrukuj

Polsko-czeskie spotkanie dot. ochrony powierza i gospodarki wodnejWymiana doświadczeń w zakresie ochrony powietrza to jeden z głównych tematów spotkania wiceministra środowiska Pawła Sałka z Komisją Rozwoju Regionalnego, Administracji Publicznej i Środowiska Naturalnego Senatu Republiki Czeskiej, której przewodniczyła Jitka Seitlová. Rozmowy odbyły się 25 listopada 2016 r.

Jednym z punktów spotkania była dyskusja o aktualnym stanie inwestycji na Odrzańskiej drodze wodnej. Zastępca Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Robert Kęsy, poinformował, że w perspektywie finansowej do 2020 r. realizowane będą inwestycje polegające na modernizacji śluz, jazów i stopni wodnych oraz, poprzez modernizację zabudowy regulacyjnej, poprawiające parametry żeglugi na Odrzańskiej drodze wodnej. Kontynuowana będzie również budowa stopnia wodnego Malczyce. Ogół środków finansowych wydatkowanych do roku 2020 na wspomniane inwestycje będzie wynosił ok. 2,3 mld zł. W zakończonej perspektywie finansowej 2007- 2013 na zadania z zakresu poprawy stanu śródlądowych dróg wodnych wydano łącznie 430 mln zł.

O rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej na przygraniczu polsko-czeskim delegacja czeskiego Senatu rozmawiała też dwa dni wcześniej w Kuźni Raciborskiej z przedstawicielami samorządów i miast oraz Rady Kapitanów - radakapitanow.pl?readmore=107

Prezes Kęsy poinformował również, że 24 listopada 2016 r. we Wrocławiu odbyła się uroczystość przekazania Przewodnictwa w Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOOpZ). Uroczystość była połączona z obchodami jubileuszu 20-lecia MKOOpZ. W obchodach wzięli udział przedstawiciele rządów Rzeczpospolitej Polskiej, Republiki Federalnej Niemiec i Republiki Czeskiej, a także obecni jak i byli członkowie MKOOpZ.

Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry została powołana w 1996 r. Do jej podstawowych celów należą działania zmierzające do osiągnięcia „dobrego stanu” wód powierzchniowych i podziemnych, zapobieganie i redukcja zanieczyszczeń, utrzymanie i ochrona ekosystemów wodnych oraz ograniczanie ryzyka powodziowego na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza Odry. Komisja w swoich działaniach realizuje zadania wynikające z unijnych dyrektyw – Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej. Przewodnictwo w MKOOpZ obejmują jej członkowie - Polska, Niemcy i Czechy zamiennie co 3 lata.

#1 | koj dnia 29.11.2016 12:20
Zastępca Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Robert Kęsy, poinformował ... kontynuowana będzie również budowa stopnia wodnego Malczyce.
Do czego służy stopień wodny Malczyce? - do kontynuowania budowy.
#2 | marek56 dnia 29.11.2016 12:53
A kontynuacja może trwać, do usr.... albo końca świata i ... q-mać !
#3 | Seehund dnia 29.11.2016 21:05
Budowa trwa już 18 lat, więc można się przyzwyczaić, a nawet polubić. Koszt budowy wzrósł już chyba siedmiokrotnie i końca nie widać. W 2019 stracą ważność wszystkie pozwolenia, a uzyskanie nowych będzie trwało około 2 lat. W tym czasie budowa będzie musiała być zabezpieczana, a to są milionowe koszty, podobnie jak za składowanie i utrzymanie zamówionych w czeskiej firmie MAVEL urządzeń elektrycznych. GDZIE JEST PROKURATOR?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL