Zefir i Laguna przewiozły 22 tys pasażerówDrukuj

Zefir i Laguna przewiozły 22 tys pasażerów22 tys. turystów przewiozły w tym sezonie dwa statki wycieczkowe kursujące od wiosny do późnej jesieni po środkowym odcinku Odry. To lepszy wyniki niż rok temu, mimo że warunki hydrologiczne nie rozpieszczały operatora statków – samorządowego Stowarzyszenia Odra dla Turystów z Nowej Soli.

Statki „Zefir” i „Laguna” mają za sobą trzeci sezon na Odrze. W zeszłym roku pływało nimi ok. 15 tys. turystów. Bliźniacze jednostki mają 25 metrów długości i mogą zabrać na pokład po ok. 90 pasażerów.

Członkami Stowarzyszenia Odra dla Turystów są samorządy: Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Słubic, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy oraz miasto Głogów z Dolnego Śląska.

– W tym roku znów szybko zaczęło brakować wody. Już w drugiej połowie czerwca zaczęły się pierwsze problemy. W najlepszych letnich miesiącach Odra była bardzo kapryśna, a niski poziom wody bardzo utrudniał, a niekiedy nawet uniemożliwiał nam żeglugę. Byliśmy jednak już bardziej doświadczeni i mądrzejsi po podobnych kłopotach w 2015 r. – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.

Jak wyjaśnił, przy niskim stanie wody statki były kierowane tam, gdzie jej poziom pozwalał jeszcze na pływanie. To spowodowało, że założony przed sezonem harmonogram rejsów został zmieniony.

Oprócz standardowych rejsów wycieczkowych, na pokładach statków odbywały się różnego rodzaju rejsy tematyczne – choćby kolejna edycja rejsów z produktami regionalnymi, podczas której promowano przysmaki z województwa lubuskiego oraz rękodzieło. Kolejną inicjatywą były rejsy z profilaktyką zdrowotną dla seniorów oraz rejsy z historią miast w tle.

Obecnie statki zimują w porcie w Nowej Soli i są przygotowywane do kolejnego sezonu. W przyszłym roku największą nowością będą nowe przystanie, których budowa dobiega końca. Na 220-kilometrowym odcinku Środkowej Odry będzie można korzystać z 10 przystani rzecznych, w których „Zefir” i „Laguna” oraz wszystkie inne jednostki wodne będą mogły zacumować.

– To daje nam olbrzymią paletę możliwości, jeśli chodzi o budowanie oferty turystycznej na sezon 2017. Dla przykładu – podczas rejsu będziemy mogli zacumować przy jednej z takich przystani, wysiąść i udać się np. do pobliskiej winnicy czy innej atrakcji, których jest wiele w okolicy przystani (miejsca budowy nie były przypadkowe, a właśnie podyktowane potencjałem turystycznym – PAP) i po odwiedzinach, degustacji czy zwiedzaniu wrócić na statek i powrócić do portu, z którego startowaliśmy – podkreślił Kozłowski.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia, niebawem środkowy odcinek Odry będzie miał najlepsze w kraju warunki do rozwoju turystyki rzecznej.

http://www.gospodarkamorska.pl/Porty,Transport/statki-pasazerskie-po-srodkowym-odcinku-odry-przewiozly-w-tym-roku-22-tys-turystow.html
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL