Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Rozpoczął się proces odbudowy polskiej gospodarki morskiejDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 14.11.2016 19:08:56
  • 1104 czytań
  •  0 komentarzy
Rozpoczął się proces odbudowy polskiej gospodarki morskiejStocznie, żegluga, porty, rybołówstwo, szkolnictwo. To pięć głównych obszarów, w jakich realizuje zadania Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej po blisko roku działalności. O zagrożeniach, planach i wyzwaniach na najbliższe lata rozmawiamy z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

GOSPODARKA MORSKA.: Mija rok od utworzenia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Co udało się już zrealizować i jakie są założenia na kolejne lata?

MAREK GRÓBARCZYK.: Od momentu powołania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaczął się proces budowy, odbudowy i tworzenia nowej polityki związanej z całą gospodarką morską. Nie chciałbym mówić o sukcesach, bo nie po to zostaliśmy utworzeni i nie po to zgromadziliśmy chyba najbardziej dotychczas niechciane obszary gospodarcze kraju, żeby się teraz nimi chwalić. Koncepcja rozwoju i odbudowy założona jest na długie lata. Póki co, działamy zgodnie z planem, jaki sobie założyliśmy w poszczególnych obszarach. A są to: stocznie, żegluga, porty, rybołówstwo, szkolnictwo.(...)

Jeśli chodzi o projekty infrastrukturalne związane z żeglugą oraz żeglugą śródlądową- mówimy o kluczowych dla nas inwestycjach - to na pewno należy do nich budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Projekt jest w trakcie realizacji, został ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji, czekamy na rozstrzygnięcie. Możliwe, że jeszcze w listopadzie, najpóźniej w grudniu, zostanie ratyfikowana konwencja AGN po czym przystępujemy do przetargu na projekty związane z modernizacją Wisły i Odry. Również z raportami oddziaływania na środowisko oraz z planami finansowymi.

G.M.: Pojawiają się jednak argumenty, że inwestowanie w żeglugę śródlądową się nie zwróci.

M.G.: Myśląc w ten sposób, w Polsce nigdy nie powstałaby Gdynia. Naszym celem jest realizowanie postanowień konstytucji, a więc obowiązku rozwoju kraju. Inwestycje, które zakładamy, oczywiście mają małą stopę zwrotu, ale gospodarczo, biznesowo się domykają. Nikt dzisiaj w Polsce nie może oszacować, jaki wpływ na kraj będzie miało przywrócenie żeglugi śródlądowej. Ale możemy powiedzieć na przykładzie innych państw, że Niemcy znacząco straciłyby tempo swojego rozwoju, jeśli żegluga śródlądowa zostałaby wyłączona. Transport wodny ma ogromny wpływ na gospodarkę, co potwierdzają doświadczenia takich krajów, jak wspomniane Niemcy, Holandia, potwierdzają to twarde liczby. Jesteśmy przekonani, że ten kierunek musi być realizowany. Krok za krokiem będziemy więc odbudowywać żeglugę śródlądową. (...)

W Polsce olbrzymi potencjał widzimy w rozwoju żeglugi śródlądowej. Jeżeli ona ruszy, to w naturalny sposób pojawią się armatorzy, biała flota i innowacyjne rozwiązania. Wydaje się, że jak udrożnimy Odrę i Wisłę, to wszystkie te elementy powinny się naturalnie pojawić. Nie chcielibyśmy jednak tego tworzyć ustawowo. Zamierzamy przygotować specjalne ścieżki inwestycyjne, jeśli chodzi o wykorzystanie środków z innowacyjnej gospodarki lub na badania i rozwój.

Całość czytaj: http://www.gospod...ykiem.html
foto: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL