Nowe Prawo wodneDrukuj

Nowe Prawo wodneNie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców; będą obowiązywać opłaty takie, jak w 2016 roku – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

Przypominamy, że projekt ustawy Prawo wodne przygotowany przez Ministerstwo Środowiska zakłada m.in., że w Polsce ma powstać nowa spółka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Podmiot przejmie majątek i kompetencje regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz samorządów, m.in. w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Będzie też pobierać nowe opłaty, których jeszcze w Polsce nie było: za korzystanie z wód powierzchniowych z rzek, stawów i jezior i za czerpanie wód podziemnych.

– Obecnie budżet Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej jest planowany z roku na rok, co utrudnia planowanie i realizację wszelkich inwestycji wodnych. Przykładem tu jest stopień wodny Malczyce, którego budowa się ciągnie wiele lat. W związku z tym, aby uniknąć w przyszłości takich problemów jest potrzebna jedna sprawnie działająca organizacja, jeden zarządca, czyli „Wody Polskie”, który będzie te wszystkie inwestycje prowadził – powiedział A. Szweda-Lewandowski. Minister dodał również, że „Wody Polskie” będą docelowo samowystarczalną instytucją, dotacja budżetowa dla tego organu będzie stopniowo wygaszana.

W projekcie ustawy Prawo wodne zaplanowano także powołanie Krajowego Regulatora Cen Wody. Jego rolą będzie regulowanie cen wody dla odbiorców indywidualnych tak, aby była ona racjonalna i uzależniona od faktycznego kosztu za usługi wodne.

Z najnowszym tekstem projektu nowelizacji ustawy Prawo wodne można zapoznać się TUTAJ.

http://portalkomu...ek-336718/
foto: Janusz Fąfara
#1 | Szaflik dnia 21.10.2016 09:27
Będą,będą,tylko uchwali się je po cichu,w nocy.Przecież Misiewicze z planowanych instytucji muszą się wyżywić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL