80 lat Polskiego Rejestru StatkówDrukuj

80 lat Polskiego Rejestru StatkówWszystko zaczęło się w 1936 roku. Polski Rejestr Statków jest kontynuatorem działalności Polskiego Rejestru Żeglugi Śródlądowej. Wtedy działalność tej instytucji ograniczała się zaledwie do towarowych jednostek żeglugi rzecznej. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a certyfikaty wydawane przez Polski Rejestr Statków są doceniane na całym świecie.

Szczególnie ważna rola Polskiego Rejestru Statków zauważana jest w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy nastąpił intensywny rozwój polskiego okrętownictwa i opracowany został m.in. komplet przepisów technicznych dotyczących morskich statków. Usługi klasyfikacyjne tej instytucji okazały się wtedy tak istotne i profesjonalne, że w 1970 roku Polski Rejestr Statków został przyjęty do Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS). Kolejne lata przyniosły poszerzenie usług tej instytucji o nowe dziedziny. Wśród nich m.in. działalność pozaokrętową (nadzory nad obiektami przemysłowymi, budowa mostów, dróg, konstrukcje stalowe związane między innymi z górnictwem morskim) oraz certyfikację systemów zarządzania i wyrobów. Ta tendencja utrzymuje się do dzisiaj.

Polski Rejestr Statków zawsze stara się być wiarygodnym partnerem w wykonywaniu specjalistycznych usług. Ostatnio jego oferta poszerzyła się o raportowanie, monitorowanie i weryfikację emisji CO2 przez statki, nowe podejście do nadzoru nad urządzeniami maszynowymi statków, polegające na ocenie ich stanu technicznego na podstawie analizy parametrów pracy (takich jak np. temperatura, drgania, hałas), wspólnotowe uznanie wyrobów tzw. EU RO, usługę szybkiego doradztwa armatorom w sytuacjach awaryjnych (ERC) czy elektroniczne zatwierdzanie dokumentacji technicznej. Wprowadzone zostały również dodatkowe symbole klasy, na przykład statku do zwalczania zanieczyszczeń chemicznych oraz statku ekologicznego.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL