Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Technikum Żeglugi Śródlądowej znowu we WrocławiuDrukuj

  • Zbigniew Toporowicz
  • 07.10.2016 06:34:47
  • 1944 czytań
  •  1 komentarz
Technikum Żeglugi Śródlądowej znowu we WrocławiuJeszcze rok temu taka informacja musiałaby zostać zakończona znakiem zapytania z wykrzyknikiem. Dzisiaj możemy już pisać o ponownym otwarciu TŻŚ we Wrocławiu.
Dużo musiało się wydarzyć. Od początku istnienia Stow. Absolwentów podejmowaliśmy liczne próby działań zmierzających do odtworzenia naszej szkoły. Wbrew optymistycznym, żeby nie powiedzieć wojowniczym podpowiedziom naszych kolegów, absolwentów zdawaliśmy sobie sprawę, że niemożliwe jest odtworzenie szkoły w poprzednim kształcie i miejscu.

Kilka lat temu wydawało się, że prawie osiągnęliśmy cel. Była wstępna lokalizacja i zasygnalizowana dobra wola Wrocławskiego Wydz. Oświaty. Niestety skończyło si ę na propozycji utworzenia klas zasadniczych o specjalności żeglugi śródlądowej przy Z S Nr 18. Nie zgodziliśmy się na to. Naszym celem była szkoła z możliwością uzyskania matury. Nie mamy nic przeciwko nauczaniu na poziomie szkoły zasadniczej zwłaszcza jeśli chodzi o specjalizację stoczniową, ale młodzież musi mieć wybór.

Od tamtej pory w sprawie szkoły właściwie nie działo się nic. O temacie nie dawaliśmy zapomnieć my jako Zarząd Stow., wspomagali nas koledzy z Rady Kapitanów, czasami ktoś wspomniał o szkole podczas licznych konferencji poświęconych żegludze, przeważnie nic nie wnoszących do sprawy. Jedno było i nadal jest pewne. Istnienie i pozycja szkolnictwa żeglugowego zawsze będzie pochodną kondycji żeglugi śródlądowej w Polsce. Wszyscy wiemy, że przez ostatnie lata żegluga śródlądowa Polsce praktycznie przestała istnieć. Jakaś mikro komórka żelugowa przy Min. Infrastruktury istniała właściwie po to, aby urzędowo tłumaczyć, dlaczego się nie da.

Sytuacja zmieniła się po utworzeniu nowego rządu. Zrealizowane zostało to, o co całe środowisko wodniackie postulowało od ponad dekady. Powstało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Tym samym zaczął się - mamy nadzieję - czas korzystniejszy dla żeglugi śródlądowej. Zaległości są ogromne i samo powstanie ministerstwa ich z dnia na dzień nie rozwiąże, ale już są ważne decyzje (np. zmiana funkcji zbiornika Racibórz, czy renegocjowanie umowy z Niemcami o regulacji dolnej Odry) oraz deklaracje.

Podczas wizyty we Wrocławiu pan minister M. Gróbarczyk oświadczył, że centrum żeglugi śródlądowej w Polsce będzie we Wrocławiu. Bardzo aktywnie plany te wspiera wojewoda dolnośląski pan Paweł Hreniak, który w porozumieniu z MGMiŻŚ już czwartego marca 2016 powołał Zespół ds. Restrukturyzacji Żeglugi Śródlądowej działający przy wojewodzie dolnośląskim. Wnioski z prac Zespołu za pośrednictwem urzędu wojewody przesyłane są do ministerstwa. W skład Zespołu wchodzą: dyr UŻŚ we Wrocławiu, dyr RZGW, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciel wrocławskich radnych, członek Zarządu Rady Kapitanów oraz piszący te słowa.

Zarząd Stow. Absolwentów od swojego powstania brał udział w prawie wszystkich inicjatywach mogących się przysłużyć rozwojowi żeglugi śródl. w Polsce. Jeszcze w momencie organizowania się MGMiŻŚ wysłaliśmy do pana Ministra M. Gróbarczyka list otwarty, w którym przedstawiliśmy oczekiwania naszego środowiska i deklarowaliśmy nasze poparcie dla wszelkich inicjatyw służących dobru żeglugi. W tym samym liście apelowaliśmy o przywrócenie we Wrocławiu szkolnictwa żeglugowego, do czego jesteśmy przygotowani i w czym będziemy pomagać jeśli takie decyzje zapadną.

Z ogromna satysfakcją i radością mogę dziś poinformować, że decyzją Ministra GMiŻŚ i Wojewody Dolnośląskiego od przyszłego roku szkolnego zostaje reaktywowane TŻŚ we Wrocławiu. Niestety nie na Brucknera, chociaż jako Stowarzyszenie bardzo staraliśmy się o lokalizację w budynku po naszych byłych warsztatach szkolnych, obecnie siedzibie gimnazjum. Nie udało się, mam cichą nadzieję, że na razie. Działalność szkoła rozpocznie w budynku gimnazjum (wg prognoz od przyszłego roku wygaszanego) przy Z S nr 18 przy ulicy Młodych Techników. Czekamy jeszcze tylko na ostateczne uchwalenie ustawy, która umożliwi powstanie szkoły resortowej, czyli opcji dla nas najbardziej korzystnej.

Jest też decyzja o przejęciu statku szkolnego Westerplatte II przez UŻŚ we Wrocławiu, i po przeprowadzeniu remontu przekazaniu go powstającej szkole. W 2017 Kurator Dolnośląski powoła dyrektora organizowanej szkoły. Do pierwszego dzwonka jeszcze mnóstwo pracy i przeszkód do pokonania, ale my już myślimy o naborze. Oczywiście rozmawiamy też o umundurowaniu naszych przyszłych wilków śródlądowych. Do decyzji o powstaniu szkoły przyczyniły się przychylność p. Wojewody i p. Ministra MGMiŻŚ, ale ja pozwolę sobie podkreślić rolę naszego kolegi i nauczyciela p. Henryka Pierchały, który od lat zabiegał o reaktywację TŻŚ, a biorąc na zaproszenie przewodniczącego, udział w pracach Zespołu przy Wojewodzie, doskonale przygotowany merytorycznie był naszym ekspertem we wszystkich sprawach związanych z organizacją szkoły. Oczywiście postaram się informować w miarę pojawiania się nowych informacji w sprawie szkoły.


Zjazd Absolwentów 2017

Szanowni Absolwenci ZSŻŚ we Wrocławiu. Zapraszam wszystkich chętnych na otwarte spotkanie Zarządu Stow. Absolwentów poświęcone wyborowi komitetu organizacyjnego i sprawom poświęconym organizacji przyszłorocznego Zjazdu Absolwentów połączonego z Walnym Zgromadzeniem i wyborem nowego Zarządu Stowarzyszenia. Spotkanie odbędzie się w sobotę 22-go października 2016 w siedzibie Stowarzyszenia, Toruńska 72 o godz. 10.00. W razie innych propozycji terminu spotkania proszę o kontakt.

Łącząc pozdrowienia dla wszystkich Absolwentów, członków i przyjaciół Stowarzyszenia

W. Rybicki
#1 | Witold Szablowski dnia 08.10.2016 13:14
Po wielu latach wspaniała nowina , trzymam kciuki.
Oby na obietnicach się nie skończyło.
Pozdrowienia z Berlina !
Witek Szabłowsk.i

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL