Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Warszawa: Dobry rok dla promów przez WisłęDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 02.10.2016 13:11:10
  • 949 czytań
  •  0 komentarzy
Warszawa: Dobry rok dla promów przez Wisłę Oprócz linii tramwajowych, autobusowych, kolejowych i metra warszawski ZTM uruchamia też sezonowe regularne linie obsługiwane... łodziami. Promy rzeczne przez Wisłę pływały tego lata od czerwca do połowy września i przewiozły więcej podróżnych niż przed rokiem.

Jednym z najmniej znanych obszarów działalności transportowej stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego jest uruchamianie przepraw promowych przez Wisłę. Tymczasem ZTM zorganizował w tym roku aż cztery linie promowe, które funkcjonowały od czerwca do połowy września. Przed dwoma tygodniami zakończyl się udany sezon żeglugi – z możliwości przepłynięcia przez Wisłę skorzystało tym razem nieco więcej podróżnych niż rok temu.

Zainteresowanie promami utrzymuje się na dość wysokim poziomie

– Z przepraw promowych uruchomionych przez ZTM skorzystały łącznie 143 934 osoby, tj. prawie cztery tysiące osób więcej niż w poprzednim sezonie – wylicza Igor Krajanow, kierownik Sekcji Komunikacji Medialnej i Społecznej ZTM, opierając się na danych armatora. Niemal połowę wszystkich podróżnych przewiózł prom „Wilga” pływający w relacji Podzamcze – Zoo. Ta przeprawa obsługiwana była największą, 40-osobową jednostką.

Ruch na pozostałych przeprawach zapewniały mniejsze łodzie motorowe zabierające dwunastu pasażerów. Spośród nich najpopularniejsza była ta kursująca pomiędzy Stadionem Narodowym a przystankiem Most Poniatowskiego równolegle do tego mostu (prom „Pliszka” przewiózł ponad 34 tysiące osób), nieco mniej chętnych skorzystało z przeprawy „Słonka” Cypel Czerniakowski – Saska Kępa. Zdecydowanie najmniejszym zainteresowaniem cieszył się prom „Turkawka” Łomianki – Nowodwory. Nie budzi to jednak zdziwienia, jeśli wziąć pod uwagę jego oddalenie od centrum stolicy i stosunkowo długą drogę do jakichkolwiek przystanków komunikacji miejskiej po obu stronach rzeki.

Żeglugę zakłócił jedynie... szczyt NATO

W tym roku żeglugę udało się prowadzić niemal bez przerw. – Stan wody Wisły, jak też warunki pogodowe pozwalały na utrzymanie przepraw promowych, więc kursy nie były odwoływane – wskazuje Igor Krajanow. – Kursowanie promów zostało wstrzymane jedynie 8 i 9 lipca z uwagi na zamknięcie szlaku żeglugowego w związku ze szczytem NATO – dodaje.

Pasażerowie mogli korzystać z każdej z czterech przepraw ZTM bezpłatnie. Łodzie odpływały z dobrze przygotowanych miejsc na nabrzeżach co około pół godziny – w lipcu i sierpniu codziennie, w czerwcu i wrześniu w weekendy. Ciekawostką były ustawione na plażach słupki przystankowe identyczne z tymi ustawianymi na przystankach innych środków transportu uruchamianych przez ZTM. W ramkach na rozkłady jazdy umieszczono komplet niezbędnej informacji pasażerskiej. Na takie rozwiązanie nie decydują się inni polscy organizatorzy żeglugi śródlądowej.

Promy łączą turystykę z pewnymi ułatwieniami komunikacyjnymi

Łączny koszt utrzymania promów wyniósł w tym roku 357 tys. zł. Armatorem wszystkich przepraw było Przedsiębiorstwo Usług Wodnych Jurkowski Marcin z Legionowa. Operatora wyłoniono w przetargu nieograniczonym. Jak podkreśla Igor Krajanow, promy przez Wisłę z założenia pełnią rolę turystyczną, ale mogą być też pewną alternatywą dla komunikacji miejskiej kursującej na ciągu mostów warszawskich.


http://www.transp...53127.html
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL