Czesi i Polacy o połączeniu Dunaj-Odra-ŁabaDrukuj

Czesi i Polacy o połączeniu Dunaj-Odra-ŁabaW Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie polsko-czeskie w sprawie korytarza transportowego Dunaj-Odra-Łaba. Uczestniczyli w nim uczestniczyli przedstawiciele MGMiŻŚ oraz Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej. Na horyzoncie pojawia się wizja rozpoczęcia prac nad modernizacją Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Rozmowy dotyczyły powołania Komisji Odrzańskiej na wzór Komisji Reńskiej. Obie strony przedstawiły plany dotyczące inwestycji na śródlądowych drogach wodnych. Chodzi głównie o połączenie Dunaj-Odra-Łaba i studium wykonalności polskiego i czeskiego odcinka DOL, a także studium wykonalności dla Odrzańskiej Drogi wodnej (ODW).

Ludek Sosna z Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej poinformował, iż w przyszłym tygodniu wyłoniony zostanie wykonawca studium wykonalności Dunaj-Odra-Łaba na odcinku czeskim. Z kolei Przemysław Daca, reprezentujący MGMiŻŚ, przekazał, że w tym roku resort rozpocznie prace projektowe budowy Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Podczas spotkania strona czeska zaprezentowała rozwiązania w zakresie podziału kompetencji na śródlądowych drogach wodnych. Zebrani omówili też możliwości współpracy międzynarodowej w pozyskaniu środków na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych np. Interreg Central Europe i rozwój śródlądowych dróg wodnych w świetle wymogów ochrony środowiska.

– Jesteśmy pod wrażeniem powstania i działań Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i doceniamy, że po latach w końcu zostało podniesione znaczenie Odry – podkreśla Ludek Sosna z Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej. – Cieszę się, że działania polskiego resortu prowadzą do włączenia Odry do transeuropejskiej sieci wodnej TEN-T – dodaje.

rynekinfrastruktury.pl
foto: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL