Zbiornik Świnna Poręba otrzyma konieczne dofinansowanie?Drukuj

Zbiornik Świnna Poręba otrzyma konieczne dofinansowanie?Sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa zajmie się przygotowanym przez posłów PiS projektem przeznaczenia środków na dokończenie budowy zbiornika Świnna Poręba. Niemal gotowa inwestycja stanęła w połowie zeszłego roku, kiedy to zabrakło środków na zabezpieczenie kilku osuwisk oraz budowę nowej drogi gminnej.

Budowa zbiornika Świnna Poręba to inwestycja trwająca dłużej niż III Rzeczypospolita. W tym roku mija dokładnie 30 lat od momentu wbicia pierwszej łopaty. Inwestycja mająca zakończyć się w czerwcu zeszłego roku trwa nadal i nikt nie jest w stanie określić kiedy się zakończy. Do oddania wartej 2,2 miliarda złotych inwestycji zabrakło około 70 milionów złotych.

Niezbędne publiczne wsparcie

- Ja już więcej nie będę podawał kolejnych terminów napełniania zbiornika. Zadeklarowałem, że w tym roku to zrobimy. Niestety, tak mnie urządzono, że zostałem pozbawiony pewnych środków i nie mogę zrealizować programu, o którym powiedziałem, że zrealizuję - tłumaczył się Stefan Sawicki, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie dla Gazety Krakowskiej. Wczorajsza deklaracja posłów to światełko w tunelu dla zatrzymanej inwestycji.

Projekt posłów zakłada przeznaczenie na budowę 46,53 mln złotych w tym i 6,7 mln złotych w przyszłym roku. Większość pieniędzy ma zostać przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk oraz budowę dróg lokalnych. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ochroni Kraków przed powodzią

Zbiornik Świnna poręba powstaje na rzece Skawie w Małopolsce. Ta niewielka rzeka, będąca dopływem Wisły wielokrotnie przeobrażała się w rwący potok zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców regionu. Budowany zbiornik ma mieć pojemność 161 milionów metrów sześciennych i maksymalną powierzchnię 1,35 tys. Hektarów. Budowa zbiornika jak i zapory o wysokości 54 metrów trwa od 1986 roku.

Inwestycja ma zabezpieczyć przed powodzią Wadowice oraz Kraków. Ma również pełnić funkcje retencyjne, a także jako rezerwuar wody dla celów komunalnych i przemysłowych w regionie. Budowa zbiornika zakłada rozwój infrastruktury technicznej i gospodarczej okolicznych terenów. Lokalny samorząd liczy również na rozwój turystyki wodnej w regionie.

Mówili w Sejmie

Anna Paluch (PiS) powiedziała przedstawiając podczas pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o dokończeniu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba, że budowa ta ma na celu poprawę stanu ochrony przeciwpowodziowej w dolinie Skawy, a w konsekwencji obniżenie kulminacyjnej fali powodziowej na Wiśle w Krakowie.

- Duża zmienność przepływów w rzekach Małopolski powodująca zagrożenie powodziowe jest bardzo istotnym czynnikiem obniżającym bezpieczeństwo i poziom życia mieszkańców - mówiła. Wskazała, że rzeka Skawa zaliczana jest do szczególnie uciążliwych i niebezpiecznych. Dlatego zbiornik budowany między Wadowicami, a Suchą Beskidzką ma decydujące znaczenie dla zapewnienia spokoju i odpowiednich warunków życia mieszkańców nie tylko Zachodniej Małopolski. Paluch zaznaczyła, że inwestycja ta jest już prowadzona od 1986 r. Posłanka przedstawiła 30-letnią historię budowy zbiornika i jej finansowania.

Barbara Dziuk z PiS mówiła, że poprzedni rząd PO-PSL nie zapewnił pieniędzy na dokończenie budowy w 2016 r. Wymieniła prace, na które zabrakło pieniędzy, a które są niezbędne przed napełnieniem zbiornika.

Marek Sowa z PO przyznał, że inwestycja rozpoczęła się 30 lat temu, ale przez pierwsze kilkanaście lat polegała jedynie na utrzymywaniu placu budowy, co oznacza, że faktycznie nie była realizowana.

- Ważne jest to, że inwestycja jest praktycznie zakończona - mówił, podkreślając, że za rządów PO-PSL przeznaczono na nią ponad 1,2 mld zł.

Józef Brynkus reprezentujący Kukiz'15 podziękował wnioskodawcom za pilotowanie sprawy i zapewnienie pieniędzy na dokończenie budowy. Poseł zapowiedział, że jego klub poprze ustawę.

Natomiast Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej krytykował, że aby wydać pieniądze na dokończenie zbiornika potrzebna jest specjalna ustawa. "Wydaje mi się, że to jest przerost formy nad treścią" - mówił. Zaznaczył jednak, że inwestycja jest potrzebna i trzeba ją dokończyć, bowiem może ona uratować Kraków przed wielką powodzią.

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił m.in. że dzięki inicjatywie poselskiej budowa będzie mogła zostać ukończona. Zaznaczył, ze inwestycja jest "prawie gotowa", ale "prawie" robi różnicę. Poinformował, że zbiornik będzie chronił m.in. tereny, na których mają się odbyć Światowe Dni Młodzieży.

Poselski projekt zakłada, że w br. na budowę trafi ponad 46,53 mln zł, a w przyszłym 6,7 mln zł. Większość zapisanych w ustawie pieniędzy zostanie przeznaczona na ustabilizowanie osuwisk - 25,7 mln zł w ciągu dwóch lat. Przebudowa dróg pochłonie 20,6 mln zł. Pozostałe 6,93 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje związane ze zbiornikiem. Obejmują one m.in. nakłady na rozruch zapory, czaszy zbiornika i elektrowni, rozbiórkę dróg asfaltowych oraz doszczelnienie galerii kontrolno-zastrzykowej podczas piętrzenia wody.

Zdaniem projektodawców (posłowie PiS) pieniądze będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dokończenie budowy spocznie na barkach Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Według rzecznika krakowskiej dyrekcji RZGW Konrada Myślika dotychczas budowa pochłonęła ponad 2,2 mld zł.

- Planowany pełny koszt inwestycji ma się zamknąć kwotą 2,3 mld zł. Żeby ją dokończyć potrzeba jeszcze ok. 70 mln zł - wskazał.

http://www.portal...80107.html , PAP
#1 | 38 dnia 14.05.2016 14:57
Sejm zdecydował o dokończeniu budowy zbiornika Świnna Poręba

http://www.portal...80547.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL