Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

50 lat temu powstało Jezioro ŻywieckieDrukuj

  • mkrakowiak74
  • 25.04.2016 14:02:12
  • 1221 czytań
  •  0 komentarzy
50 lat temu powstało Jezioro ŻywieckieKiedyś znajdowały się tutaj miejscowości Stary Żywiec i Zadziele oraz część Zarzecza i Tresnej. W latach 50-tych władze podjęły decyzję o utworzeniu sztucznego zbiornika, który został nazwany Jeziorem Żywieckim. Wysiedlono około 4000 mieszkańców tych miejscowości, ich domy wysadzono w powietrze, studnie zasypano, cmentarze tylko częściowo ekshumowano a następnie w 1966 roku zalano wodą. W 2012 roku wody jeziora wyrzuciły na brzeg świetnie zachowane XIX-wieczne tabernakulum, które według specjalistów pochodziło najprawdopodobniej z zatopionego drewnianego kościoła w Starym Żywcu. Większość dawnych mieszkańców tych miejscowości osiedliła się w Żywcu i Kozach, kontrowersje wzbudza kwestia odszkodowań dla wysiedlonych mieszkańców, które podobno były nieproporcjonalne niższe od wartości pozostawianych majątków.

Utworzenie jeziora miało zapobiegać częstemu wylewaniu rzeki Soły, które powodowało powodzie w Żywcu, ostatnia taka powódź miała miejsce w 1958 roku.

I tak 50 lat temu powstało jedno z najpiękniejszych polskich jezior, otoczone wierzchołkami gór porośniętych lasami. Przeszło 1000 hektarów powierzchni zbiornika w której znajduje się 94,60 mln m³ wody, pełni role retencyjne i turystyczne, nad brzegami powstało wiele ośrodków wypoczynkowych. Wody są także atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Ponadto znajduje się przy nim elektrownia wodna o mocy 21MW na pobliskiej Górze Żar.

Jezioro było również miejscem wielkiej tragedii. 15 listopada 1978 roku w tzw. Wilczym Jarze, z wysokości 18 metrów do jeziora runęły dwa autobusy wiozące górników do pracy. Zginęło wówczas 30 osób.

W 2015 roku jezioro nawiedziła największa susza od lat, poziom wody obniżył się o prawie 2 metry odsłaniając znaczną część dna akwenu. W ubiegłym roku głośno również było o pomyśle Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej o obniżeniu na stałe poziomu jeziora o 1,5 metra aby mógł przyjmować więcej wody w razie zagrożenia powodziowego, co spotkało się licznymi protestami mieszkańców, samorządowców i właścicieli ośrodków wczasowych, którzy uważają takie działania za wyrok dla jeziora.

źródło: http://bbfan.pl/5...niejszosc/
foto: Agnieszka Długosz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL