Austria popiera Zemana i DOLDrukuj

Austria popiera Zemana i DOLAustriacki prezydent Heinz Fischer na czesko-austriackim forum biznesu wsparł wizję kanału między Dunajem i Odrą, którą promuje Miloą Zeman. W godzinach popołudniowych, Fischer spotkał się z premierem Bohuslavem Sobotką i uczcił pamięć ofiar Heydricha, a następnie powrócił do Wiednia.

Połączenie kanałem transportowym Dunaju, Łaby i Odry a de facto mórz Czarnego, Północnego i Bałtyckiego - jest jedną z niezrealizowanych wizji biznesmena Tomáąa Baty i projektem, który nieustannie wspiera obecny prezydent Czech. Zaapelował do wdrożenia tej idei na czesko-austriackim forum biznesu informując, że krajowe Ministerstwo Transportu przygotowuje studium wykonalności, które weźmie pod uwagę korzyści ekonomiczne z całego korytarza.

Szef resortu Dan «ok w ubiegłym tygodniu rozmawiał w Warszawie z polskim ministrami transportu i żeglugi śródlądowej o budowie tego kanału nawigacyjnego (Odrzańska część ma przebiegać między Ostrawą a polskim portem Koźle). Obie strony zgodziły się, że kanał jest "ważnym projekt, w którym mogą współpracować".

Polskie Ministerstwo żeglugi śródlądowej włączyło budowę korytarza wodnego do swoich priorytetów na lata 2020 do 2030.

Zeman: Życie bez marzeń jest nudne i szare

Czeski prezydent na spotkaniu ze swoim austriackim odpowiednikiem przypomniał, że na przenikaniu się sieci kanałów rzecznych obszaru Moraw zyska także Słowacja (obok poprawienia żeglowności części rzeki Morawy w grę wchodzi połączenie jej z rzeką Wag), a jedynym, który się waha jest - według Zemana - austriacki minister transportu.

- Każdy polityk może mieć obawy co do projektów długoterminowych, ponieważ będą one w rękach jego następców, a nie jego własnych - powiedział Zeman. - Tymi projektami tworzymy jednak naszą historię gospodarczą i mam nadzieję, że wszystkie rozsądne marzenia zostaną spełnione, bo bez marzeń życie jest nudne i szare.

- W polityce, musimy mieć też utopię - powiedział austriacki prezydent - Wizja jednak musi mieć odpowiednią substancję, aby stać się potężna i przekonująca. Historia jedynie zdecyduje, jak silna jest ta wizja - powiedział Heinz Fischer dodając, że z ideą prezydenta Czech się zgadza.

źródło: ceskatelevize.cz
tłum. Andrzej Podgórski
grafika: Plavba a Vodni Cesty
#1 | pirydion dnia 13.04.2016 21:10
Austria popiera bo Austria czuje w tym interes u nas jest potencjał ale nikt nie czuje chyba alergia panuje jakaś.
#2 | szczurokretowy dnia 21.04.2016 08:02
-a ja się pytam Balcerowicza gdzie są miliony dolarów jakie Wisła otrzymała od agendy ONZ za czasów PZPR?-na początku 2 kadencji Sejmu RP tylko 1 poseł o to zapytał ale sprawę szybko uciszono...

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL