Razem za rewitalizacją Dolnej WisłyDrukuj

Razem za rewitalizacją Dolnej WisłySamorządy - pomorski i kujawsko-pomorski - razem za rewitalizacją Dolnej Wisły. Na specjalnej wyjazdowej sesji sejmiku w Tczewie podpisano porozumienie, którego efektem ma być wspólne lobbowanie na rzecz inwestowania polskiego rządu w "królową polskich rzek". Marszałkowie obu województw podkreślają, że mają już bardzo dużo dokumentów przygotowawczych pod rewitalizację kolejnych odcinków Wisły.

- Wykonaliśmy analizę tak zwanych wąskich gardeł, mamy gotowe pomiary głębokości, analizę środowiskową, mamy analizę popytu na usługi związane z żeglugą na Wiśle. Całe mnóstwo dokumentów, których rząd już nie musi wykonywać, ma więc ułatwione zadanie - zwraca uwagę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki przyznaje, że taka inwestycja to coś, na co jego miasto czeka od wielu lat. - Najbardziej liczę na to, że w Tczewie zostanie otwarty towarowy port śródlądowy. Byłby on uzupełnieniem tak zwanego suchego portu powstającego właśnie w Zajączkowie Tczewskim. Liczę, że dzięki takiej inicjatywie jak ta dzisiejsza na Wiśle na wysokości naszego miasta ponownie pojawią się pchacze, barki i inne obiekty pływające - mówi Mirosław Pobłocki.

- Dla nas rewitalizacja Wisły to z jednej strony bardzo duża szansa na rozwój gospodarczy, wielu inwestorów od lat pyta kiedy wreszcie będą mogli zacząć korzystać z rzeki płynącej przez nas region - dodaje marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Ale z drugiej to też ważny aspekt środowiskowy - Kujawy są w wielu miejscach zagrożone albo powodzią, albo niedoborem wody. Wisła to bowiem rzeka po prostu bardzo kapryśna - mówi.

Władze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego liczą, że nowo utworzone ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przychylnie spojrzy na projekt rewitalizacji Dolnej Wisły.

radiogdansk.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL