Przekop Mierzei Wiślanej już w 2021 roku?Drukuj

Przekop Mierzei Wiślanej już w 2021 roku?W Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jednym z głównych tematów posiedzenia komisji była budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Minister Gróbarczyk zapewniał, że temat jest na etapie uzgodnień z Komisją Europejską. W planach jest stworzenie zespołu złożonego z polskich i unijnych urzędników, który będzie miał za zadanie rozwiązywanie ewentualnych problemów.

Mogą się pojawić utrudnienia, bo komisja objęła inwestycję specjalnym nadzorem pod kątem dyrektyw środowiskowych. To właśnie formalności związane z ochroną środowiska, jak twierdzi Gróbarczyk, będą najbardziej czasochłonne. Powodem jest m.in. to, że zdaniem ministra poprzedni rząd nie wybrał dokładnej lokalizacji dla przekopu. To uczynił dopiero aktualny gabinet. W myśl tych założeń statki mają przepływać kanałem na wysokości Nowego Światu - pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską.

- Chcemy, aby przekop był gotowy w 2021 roku, ale wszystko zależy od raportu oddziaływania na środowisko, projektu i studium wykonalności, bo to są rzeczy niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę. Samo wykonanie przekopu nie będzie nastręczało wielu trudności. Można powiedzieć, że cały proces jest uzależniony od tej pierwszej części - mówił Gróbarczyk.

Zdaniem ministra budowa przekopu jest uzasadniona ekonomicznie. Liczy on, że z portu w Elblągu, z myślą o którym powstaje przekop, będzie korzystała wschodnia część naszego kraju. Duże nadzieje polski rząd wiąże też z trasą "via carpatia", która ma łączyć Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry oraz Słowację z Polską i Litwą.

Z kolei posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk podkreślała, że finansowo budowa powinna zwrócić się w 2045 roku.

- Dodatkową korzyścią jest uniezależnienie się portu w Elblągu od Rosji. Nikt nam nie powie już "stop". W takim szerszym rachunku jest to inwestycja jak najbardziej uzasadniona. Myślenie długofalowe, tak jak to robią inne kraje, jest po prostu logiczne - przekonywała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

https://radiogdan...ejska.html
#1 | Jacek z Opola dnia 26.02.2016 16:32
Potaniało, bo mieli zacząć w 2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL