Czesi zainteresowani większymi przeładunkami w polskich portachDrukuj

Czesi zainteresowani większymi przeładunkami w polskich portachPierwszy statek handlowy, który po wojnie wpłynął do szczecińskiego portu przywiózł ze Szwecji rudę żelaza dla Czechosłowacji. W rekordowym 1965 roku wieku tranzytowe ładunki czechosłowackie w zespole Szczecin- Świnoujście stanowiły ponad 2,5 mln ton. Wraz pogarszaniem się żeglowności Odry ilość tych ładunków malała. W 2014 roku tranzyt czeski obsłużony przez porty w Szczecinie i Świnoujściu wyniósł blisko 1,3 mln ton. Ostatnie rozmowy oraz deklaracje władz dają nadzieję, że udział ładunków z i do Czech obsługiwanych w naszych portach znów może się zwiększyć i kto wie czy nie pobije dawnych rekordów.

Na początku lutego br. czeski minister ds. handlu i przemysłu Jan Mládek spotkał się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Jeden z tematów rozmów z przedstawicielami polskich władz dotyczył możliwości wykorzystania gazoportu w Świnoujściu oraz planowanego gazociągu Stork 2 do przesyłu błękitnego paliwa do Czech. Z kolei z Ambasadorem Czech Jakubem Karfikiem spotkał się Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. Rozmowy dotyczyły między innymi transportu towarów pomiędzy Czechami a polskimi portami w Szczecinie i Świnoujściu.

Minister poinformował, że Polska podjęła już działania w celu przystąpienia do Konwencji AGN. Przystąpienie do Konwencji ma bardzo istotne znaczenie, chociażby ze względu na możliwość pozyskania finansowania z unijnego funduszu CEF na budowę sieci transportowej TEN-T. Szacunki mówią, że poprawienie żeglowności (dojście do klasy IV lub Va) na Odrze może kosztować nawet do 20 mld złotych.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL