Czesi chcą dostępu do morza... w SzczecinieDrukuj

Czesi chcą dostępu do morza... w SzczecinieMarek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się z Jakubem Karfikiem, ambasadorem Republiki Czeskiej w Polsce. Czesi chcą lepszej dostępności do polskich portów. W ramach współpracy zapewniają wsparcie realizacji korytarza Dunaj–Odra–Łaba. To kolejny krok niedawno powołanego resortu w stronę realizacji wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Współpraca z południowym sąsiadem może pomóc w przywróceniu transportu rzecznego na Odrze.

– Polski rząd przykłada do tego dużą wagę. Kwestia odbudowy polskiej żeglugi śródlądowej została poruszona w exposé Pani Premier Beaty Szydło i jest to jeden z priorytetów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – zaznaczył Marek Gróbarczyk.

Podczas spotkania Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ, zwrócił uwagę na możliwość zaangażowania się czeskich przedsiębiorców w polskich portach morskich, w szczególności w Szczecinie. Jedną z możliwości jest udział czeskich podmiotów w przetargach na dzierżawę na terenie portu.

Czesi już podpisali konwencję AGN, a w niedalekiej przyszłości ma dołączyć do niej i Polska. Szef resortu poinformował, że podjęte zostały już działania w celu przystąpienia do konwencji. To może jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z naszym południowym sąsiadem z uwagi na szlaki wodne przebiegające przez terytoria obu krajów. Dodatkowo sprzyjać temu będą silne relacje polityczne i gospodarcze łączące Polskę i Czechy takie jak obecność w organizmach międzynarodowych – chociażby UE czy Grupie Wyszehradzkiej.

źródło: biznes.pl
foto: Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL